Upadek FTX miał pogrzebać solanę. Teraz altcoin zalicza odrodzenie i skacze o 80% w ciągu miesiąca | Wiadomości | CrypS.

Upadek FTX miał pogrzebać solanę. Teraz altcoin zalicza odrodzenie i skacze o 80% w ciągu miesiąca

Solana [SOL]

Kurs solany wzrósł o ponad 10% w ciągu ostatnich 24 godzin i ok. 30% w skali tygodnia, osiągając szczytowy poziom 45 USD. Jeżeli spojrzymy na wykres w większej skali, zobaczymy, że w ciągu ostatnich 30 dni cena wzrosła o prawie 80%.


Kurs solany rośnie

Solana jako kryptowaluta mocno straciła po upadku FTX. Powodem było to, że firma Sama Bankmana-Frieda zainwestowała zarówno w Solanę, jak i projekty stworzone na jej bazie. Z kolei Fundacja Solana posiadała akcje FTX i tokeny FTT o wartości kilku milionów USD. Oznacza to, że kiedy spółka FTX upadła, Solana była przez to bankructwo mocno stratna.

Obecnie 1 SOL kosztuje ok. 42 USD, co przekłada się na 10-procentowy skok ceny w skali doby i aż 30% wzrostu w ciągu tygodnia. Przez miesiąc kryptowaluta zdrożała o 80%.

Wykres cenowy SOL na giełdzie Coinbase. Źródło: TradingView

To imponujące wyniki, gdy spojrzy się na wykresy bitcoina i etheru. Jeden bitcoin zdrożał w nocy do blisko 36 000 USD. Obecnie za 1 BTC płaci się 35 252 USD, co oznacza jednak skok kursu tylko o 2,5% od wczoraj i ok. 2% w skali tygodnia. Ether kosztuje dziś 1836 USD, co z kolei oznacza wzrost o 1,8% w 24 h i 1,2% w ciągu 7 dni.

Solana vs. Ethereum

Od dawna mówi się, że Solana niejako rywalizuje z Ethereum. Patrząc na ostatnie dane, jakie można “wyciągnąć” z wykresu, można odnieść wrażenie, że SOL idzie całkiem dobrze.

Nie chodzi jednak tylko o rynkową spekulację. Liczba programistów działających na platformie Solana wzrosła w ostatnim czasie o 83% – wynika z danych RockwayX, europejskiej firmy VC, która zainwestowała w Solanę.

Spójrzmy też na inne dane. Według raportu deweloperów Electric Capitals w Solanie pracuje obecnie prawie 1000 pełnoetatowych programistów. Ethereum ma ich prawie 6000. Kapitalizacja rynkowa Solany wynosi zaledwie 8% kapitalizacji rynkowej Ethereum. Pokazuje to z jednej strony, ile jeszcze pracy mają do wykonania twórcy tego pierwszego projektu, ale też, jaki jest potencjał do wzrostów.

Wszystkie składniki były potrzebne, aby osiągnąć ogromny wzrost

– wyjaśnił Patrick Felder, założyciel i dyrektor ds. informatyki w Prismatic Capital, który inwestuje głównie w ETH, ale coraz częściej też w SOL.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.