Były dyrektor OpenSea oskarżony o SCAM na 60 mln dolarów. Firma odpowiada | Wiadomości | CrypS.

Były dyrektor OpenSea oskarżony o SCAM na 60 mln dolarów. Firma odpowiada

Scam

Były pracownik OpenSea został oskarżony o udział w potencjalnym scamie AnubisDAO. Chodzi o oszustwo, w wyniku którego inwestorzy stracili 60 milionów USD. Sprawa budzi nadal wielkie kontrowersje.


OpenSea odpowiada na zarzuty

Platforma z rynku NFT – OpenSea – twierdzi, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na udział jej byłego pracownika w SCAMie AnubisDAO z 2021 roku.

O co jednak dokładnie chodzi? Zacznijmy od tego, że w wątku z 6 października na portalu X konto NFT Ethics poprosiło OpenSea o  ustosunkowanie się do zarzutów, z których wynika ponoć, że były szef firmy – Kevin Pawlak – jest powiązany z użytkownikiem „0xSisyphus” i był zamieszany w „różne wątpliwe [moralnie] interesy”.

0xSisyphus, a tym samym Pawlak, miał odegrać kluczową rolę w promowaniu projektu AnubisDAO. Ten ostatni okazał się SCAMem, w wyniku którego inwestorzy stracili 60 mln USD w cyfrowych aktywach. Chodziło o zebranie kapitału z rynku, a potem “spompowanie DAO” i wyciągnięcie aktywów poza organizację, czyli de facto rug pull. Ponoć dochody z tego nielegalnego przedsięwzięcia zostały potem wyprane za pomocą memecoina pepe (PEPE).

Rzecznik OpenSea przekazał mediom, że nic nie wie nt. zaangażowania Pawlaka w tego typu działania.

Kevin jest byłym pracownikiem, który opuścił firmę w czerwcu 2023 r. W OpenSea miał ograniczone możliwości – pracował na stanowisku innym niż kierownicze. Nie mamy wiedzy na temat jego zaangażowania w przedmiotowe projekty

– powiedział.

Co więcej, nie widzimy powiązań [pomiędzy Pawlakiem a AnubisDAO] ani nie mamy informacji na temat przedmiotowych projektów, ponieważ miały one miejsce przed jego pracą w OpenSea

– dodał przedstawiciel firmy.

Anubis i 13 tys. ETH

W październiku 2021 r. AnubisDAO zebrało 13556 etherów. Wtedy był to majątek warty 60 milionów USD. Około 20 godzin później środki zostały wysłane na kilka różnych adresów portfeli. Innymi słowy, okradziono DAO, a tym samym inwestorów.

W całej sprawie media interesował wątek użytkownika 0xSisyphusa. Czy to on był winny upadku projektu? Nie wiadomo. Inni wskazują, że winowajcami byli użytkownicy znani jako „Beerus” i „Ersan”. Jak widać, sprawa nie jest do końca jasna.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.