Sam Bankman-Fried pogrążony w sądzie przez wspólnika. Najgorsze dopiero ma nadejść | Wiadomości | CrypS.

Sam Bankman-Fried pogrążony w sądzie przez wspólnika. Najgorsze dopiero ma nadejść

Sam Bankman-Fried sąd

Miniony piątek był czwartym dniem trwania przesłuchań świadków w sądzie w sprawie przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi. Byłemu dyrektorowi generalnemu FTX zarzuca się defraudację środków klientów jego giełdy przy udziale siostrzanej spółki, Alameda Research. Chociaż przedsiębiorca stale się wypiera postawionych mu zarzutów, to jego byli wspólnicy biorący udział w tym procederze zdecydowali się pójść na współpracę z władzami i zeznawać przeciwko niemu.


31-letni SBF stale utrzymuje, że jest niewinny i nie zdawał sobie sprawy, że udzielanie pożyczek drugiej założonej przez niego firmie – Alameda Research – ze środków zdeponowanych przez klientów FTX jest czymś nielegalnym. Nieznajomość prawa szkodzi, a zasłanianie się udawaniem głupiego przez kogoś, kto zarządzał miliardami dolarów, na pewno nie przekonana ławy przysięgłych.

Zwłaszcza, że w temacie stworzenia nielimitowanej linii kredytowej dla Alamedy zeznawał przed weekendem Gary Wang, który w FTX pełnił rolę ds. technologii i był jednym z członków spisku, który Bankman-Fried zorganizował. Jego wystąpienie w sądzie tylko potwierdza, że zhańbiony przedsiębiorca próbuje grać na zwłokę wypierając się wszelkich win, które doprowadziły do upadku jego kryptowalutowego imperium.

Byli koledzy SBF-a po kolei wbijają gwoździe do jego trumny

Prokuratura zarzuciła byłemu CEO FTX, że jego giełda przekierowywała ”pod stołem” aktywa klientów platformy na konta bankowe, które pozostawały pod kontrolą Alameda Research. Jedyne, co firma miała wspólnego z FTX, to tak naprawdę założyciela, jakim był Bankman-Fried, który w 2019 roku zrzekł się roli jej dyrektora generalnego, by w całości skupić się na giełdzie kryptowalut. Wtedy funkcję tę przejęła jego ówczesna partnerka Caroline Ellison.

Finalnie klienci FTX byli pewni, że wpłacają swoje środki na konta giełdy, a tak naprawdę trafiały one w większości do depozytów drugiej spółki, co było zwykłym oszustwem finansowym.

Teraz Gary Wang, jeden z założycieli giełdy, potwierdził to, że już w 2019 roku SBF nakazał mu, by ten napisał i wdrożył specjalny kod, który stwarzał dla Alamedy linię kredytową na poziomie 65 miliardów dolarów. Co więcej, konto dowodzonej już wtedy przez Ellison firmy miało możliwość dokonywanie nielimitowanych wypłat z FTX. Był to jedyny ”klient” platformy, który miał takową zdolność.

W tym miejscu warto zwrócić także uwagę na to, że Alameda Research oficjalnie miała być dostawcą płynności dla platformy FTX, o czym zresztą Sam Bankman-Fried pisał w odpowiedzi na jeden z tweetów pewnego zaniepokojonego inwestora

Jak się jednak okazało po czasie, sytuacja była zupełnie odwrotna .

Bankman-Fried wiedział, że grunt pod nogami się pali

Jak mawia stare powiedzenie, pycha kroczy przed upadkiem, a zamiłowanie młodego przedsiębiorcy do podejmowania ekstremalnego ryzyka w końcu go zgubiło. Otóż, jego przekonanie, że wszystkie machlojki finansowe finalnie przyniosą dodatkowy zysk i Alamedzie oraz FTX, doprowadziły do bankructwa obu podmiotów. SBF po prostu wielokrotnie decydował się zagrać va banque ”pożyczając” sobie aktywa klientów giełdy. Do pewnego momentu był nawet przekonany, że w każdej chwili może wykonać krok wstecz, jeśli sytuacja potoczy się nie po jego myśli.

Powyższe jest wspomniane nie bez przyczyny. Główny bohater tego artykułu cały czas zapewnia, że FTX wcale nie musiało upaść, że nawet gdy wybuchł skandal dotyczący defraudacji środków klientów giełdy, a ci zaczęli z niej w popłochu wypłacać pieniądze, to sytuacja była do opanowania w mniej niż 3 miesiące. Bankman-Fried twierdził, że tak naprawdę został przymuszony przez pozostałych członków zarządu do tego, by ogłosić bankructwo firmy i podać się do dymisji.

I tutaj jednak okazuje się, że kolejny raz głosił nieprawdę. O tym dowodzi zeznanie innego ze świadków – Adama Yedidii’ego – który był jednym z jego bliskich współpracowników oraz prywatnie przyjacielem. Mężczyzna ten przytoczył rozmowę z SBF-em na kilka miesięcy przed upadkiem FTX na temat tego, że giełda posiada już deficyt na poziomie 8 miliardów dolarów w kwestii bilansu Alameda.

Bankman-Fried miał wtedy mu powiedzieć, że jeszcze w zeszłym roku byli ,,kuloodporni”, ale teraz już tak nie jest. To tylko potwierdza, że był już wtedy świadomy tego, że cała sytuacja z pożyczaniem środków Alamedzie wymknęła się zupełnie spod kontroli.

Najgorsze dopiero ma nadejść

We wtorek, 10 października, ma zostać przeprowadzone przesłuchanie Caroline Ellison, czyli dyrektor generalnej Alameda Research, która była najbliżej Bankmana-Frieda ze wszystkich osób zamieszanych w spisek. Co więcej, posiada ona najwięcej wiedzy na temat tego, co tak naprawdę doprowadziło do upadku obu firm założonych przez jej byłego partnera. Jej zeznania mogą być tym żelaznym gwoździem do trumny zhańbionego przedsiębiorcy.

Trzeba zauważyć także, że SBF robił co mógł, by nie dopuszczono do składania przez nią zeznań przed sądem. Nawet opublikował za pośrednictwem jednego z serwisów medialnych zapiski z prywatnego dziennika Ellison, by ukazać ją w złym świetle. Miał tym na celu obnażenie jej brak wiarygodności wskazując na jej rozchwianie emocjonalne i kłopoty na tle psychicznym. Wcześniej próbował się z nią kontaktować przez komunikator Signal, by namówić ją do zmiany zeznań.

Reprezentujący Bankmana-Frieda prawnik twierdził również ostatnio, że to ona w głównej mierze odpowiada za upadek Alamedy, bowiem nie zastosowała się do rad SBF-a wobec dalszych działań firmy w obliczu kryptowalutowej bessy.

Sam Bankman-Fried sąd

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.