Pisarze vs. sztuczna inteligencja. Dwójka autorów pozywa OpenAI
Coraz częściej mówi się o tym, że sztuczna inteligencja może zabrać pracę artystom, m.in. pisarzom. Jak na razie jednak “karmi się” ich dziełami. W efekcie firma OpenAI, która stoi za ChatemGPT, została pozwana…
Pisarze pozywają twórców AI
Kanadyjska pisarka Mona Awad i amerykański pisarz Paul Tremblay złożyli pozew przeciwko firmie OpenAI. Powód? Oboje twierdzą, że spółka złamała prawa autorskie, bowiem wykorzystała ich książki do “trenowania” ChatGPT.
Artyści uważają, że ich publikacje zostały “wchłonięte” i “wykorzystane do trenowania” ChatGPT. Doszli do takich wniosków, bowiem chatbot generuje “bardzo dokładne streszczenia” powieści ich autorstwa. To dodatkowo możliwe, bowiem książki są dużymi modelami językowymi. Z tego zaś powodu są wręcz idealne do trenowania AI.
Awad i Tremblay żądają teraz od OpenAI odszkodowania. Twierdzą, że walczą nie tylko w swoim imieniu, ale i innych autorów, których książki zostały wykorzystane w szkoleniu chatbota.
Od razu zaznaczmy, że sprawa będzie bezprecedensowa i może wyznaczyć pewne standardy dla tego typu sądowych case’ów. Czy jednak pisarze mają szanse w walce z AI i takimi firmami jak OpenAI? Można uznać, że małe i zapewne liczą jedynie na jakąś ugodę i niskie zadośćuczynienie oraz nagłośnienie problemu. Problemem jest bowiem to, że udowodnienie, że ich kariery i finanse ucierpiały w wyniku potencjalnego wykorzystania książek przez ChatGPT, będzie trudne. Do tego twórcy chatbota mogą bronić się tym, że ten znalazł streszczenia wspomnianych publikacji w sieci, a nie “zasysał” treść bezpośrednio z oryginalnego źródła.
Przyszłość AI
Inna sprawa to to, że rynek sztucznej inteligencji powinien zostać uregulowany. Powinny powstać pewne ograniczenia dot. tego, jak daleko mogą posunąć się twórcy nowej technologii, tak by ta nie stała się generatorem fake newsów czy plagiatów.
Warto dodać, że póki AI będzie opierała się tylko na ludzkich dziełach nie będzie w pełni kreatywna. Tym bardziej istotne jest dbanie o kreatorów treści, bowiem w pewnym momencie sztuczna inteligencja zacznie zjadać własny ogon.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.