Luka w Avalanche groziła całkowitym wyłączeniem sieci | Wiadomości | CrypS.

Luka w Avalanche groziła całkowitym wyłączeniem sieci

Redakcja
avalanche

Deweloper Ethereum Peter Szilagyi ujawnił lukę, która mogła zostać wykorzystana przez napastnika do przejęcia sieci Avalanche.


Programista odkrył błąd w dniu 29 marca. Zostało to następnie szybko naprawione za pomocą łatki zaproponowanej przez Szilagyi. 8 września deweloper opublikował szczegółowy raport za zgodą inżyniera Ava Labs, Patricka O’Grady.

Jak napastnik mógł przeprowadzić atak?

Luka polegała na “zdalnej awarii węzła z powodu złośliwego pakietu PeerList”. Atakujący mógłby zdecydować się na atak na dwa sposoby. W jednym z nich zarejestrować się jako walidator za 2000 AVAX (~40 000 USD) i wysyłać zainfekowane pakiety PeerList, które są wykorzystywane do tworzenia sieci. Szilagy zauważył:

Ponieważ węzły łączą się ze wszystkimi walidatorami, jest to dość natychmiastowa śmierć dla sieci.

Koszty ataku określił jako “akceptowalne”. Jego zdaniem obstawianie upadku tokena przyniosłoby atakującemu “niezły zysk”. W dłuższej perspektywie wartość inwestycji nie ucierpi, ponieważ blockchain “i tak odzyska swoją wartość w ciągu kilku godzin”.

Drugą opcją dla atakującego było zarejestrowanie węzła “non-validator”, który za darmo wysyłałby złośliwe pakiety. Jednak w tym przypadku wyłączenie sieci trwałoby dłużej. Deweloper stwierdził:

Avalanche jest bardzo spokojny o połączenia sieciowe, które nawiązuje, a nawet jedno z nich wystarczy, aby wyłączyć węzeł.

avalanche



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.