W marcu FATF zmieni przepisy regulujące branżę kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

W marcu FATF zmieni przepisy regulujące branżę kryptowalut

FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut Regulacje

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Prania Pieniędzy (FATF) wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut w pierwszym tygodniu marca.

Nowe przepisy dot. kryptowalut

Międzynarodowy organ nadzorujący przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy (FATF) twierdzi, że ma zamiar opublikować aktualizację swoich wytycznych dotyczących kryptowalut i dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych. Poza inwestorami nowe przepisy dotkną przede wszystkim giełdy kryptowalut, dostawców portfeli oraz platformy powiernicze.

Zaktualizowane wytyczne pomogą krajom i dostawcom usług wirtualnych zasobów (VASP) zrozumieć ich zobowiązania i skutecznie spełnić wymagania FATF w kluczowych obszarach – podała organizacja w oświadczeniu.

Decyzja o zaktualizowaniu wytycznych dotyczących VASP była wynikiem trzydniowej sesji FATF. W ramach ogłoszenia międzyrządowy organ, który koncentruje się na zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, ujawnił, że nowe przepisy zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu marca. Zaktualizowane wytyczne będą koncentrować się na konkretnych obszarach w branży, w tym na wdrażaniu standardów FATF dotyczących stablecoinów, sposobach wdrażania kryptowalut przez firmy publiczne i prywatne oraz sposobach ograniczania ryzyka związanego z transakcjami peer-to-peer.

Nic nowego

Już w czerwcu 2019 roku FATF zdecydował się zacieśnić kontrolę nad branżą kryptowalut, w szczególności zobowiązując giełdy i inne VASP do przestrzegania procedur AML i CFT, podobnie jak w przypadku tradycyjnych firm finansowych.

Po wejściu kryptowalut do “mainstreamu” szybko stały się one ulubieńcami przestępców i przydatnym narzędziem do prania pieniędzy i nielegalnego finansowania jednak regulacja przestrzeni pozostaje dosyć skomplikowana. Z drugiej strony w swoim raporcie o przestępstwach kryptograficznych z 2020 roku, Chainalysis ujawniła, że transakcje związane z przestępczością stanowiły tylko 0,34% całej aktywności kryptowalut w ciągu roku. Stąd też wiele osób twierdzi, że cyberprzestępstwa tak jak na początku podróży kryptowalut były finansowane poprzez waluty cyfrowe, tak w przyszłości będą do tego służyły pieniądze fiducjarne.

Zachęcamy do zarejestrowania się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami z branży kryptowalut oraz w tym wypadku konkretami ze strony FATF. 

FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.