W marcu FATF zmieni przepisy regulujące branżę kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

W marcu FATF zmieni przepisy regulujące branżę kryptowalut

Konrad Juszczyk
FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut Regulacje prawne

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Prania Pieniędzy (FATF) wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut w pierwszym tygodniu marca.

Nowe przepisy dot. kryptowalut

Międzynarodowy organ nadzorujący przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy (FATF) twierdzi, że ma zamiar opublikować aktualizację swoich wytycznych dotyczących kryptowalut i dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych. Poza inwestorami nowe przepisy dotkną przede wszystkim giełdy kryptowalut, dostawców portfeli oraz platformy powiernicze.

Zaktualizowane wytyczne pomogą krajom i dostawcom usług wirtualnych zasobów (VASP) zrozumieć ich zobowiązania i skutecznie spełnić wymagania FATF w kluczowych obszarach – podała organizacja w oświadczeniu.

Decyzja o zaktualizowaniu wytycznych dotyczących VASP była wynikiem trzydniowej sesji FATF. W ramach ogłoszenia międzyrządowy organ, który koncentruje się na zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, ujawnił, że nowe przepisy zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu marca. Zaktualizowane wytyczne będą koncentrować się na konkretnych obszarach w branży, w tym na wdrażaniu standardów FATF dotyczących stablecoinów, sposobach wdrażania kryptowalut przez firmy publiczne i prywatne oraz sposobach ograniczania ryzyka związanego z transakcjami peer-to-peer.

Nic nowego

Już w czerwcu 2019 roku FATF zdecydował się zacieśnić kontrolę nad branżą kryptowalut, w szczególności zobowiązując giełdy i inne VASP do przestrzegania procedur AML i CFT, podobnie jak w przypadku tradycyjnych firm finansowych.

Po wejściu kryptowalut do „mainstreamu” szybko stały się one ulubieńcami przestępców i przydatnym narzędziem do prania pieniędzy i nielegalnego finansowania jednak regulacja przestrzeni pozostaje dosyć skomplikowana. Z drugiej strony w swoim raporcie o przestępstwach kryptograficznych z 2020 roku, Chainalysis ujawniła, że transakcje związane z przestępczością stanowiły tylko 0,34% całej aktywności kryptowalut w ciągu roku. Stąd też wiele osób twierdzi, że cyberprzestępstwa tak jak na początku podróży kryptowalut były finansowane poprzez waluty cyfrowe, tak w przyszłości będą do tego służyły pieniądze fiducjarne.

Zachęcamy do zarejestrowania się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami z branży kryptowalut oraz w tym wypadku konkretami ze strony FATF. 

FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut
reklama
reklama