5 wskaźników, które potwierdzają, że hossa na bitcoina trwa dalej | Wiadomości | CrypS.

5 wskaźników, które potwierdzają, że hossa na bitcoina trwa dalej

Hossa na BTC

Z końcem marca kurs bitcoina przerwał swój kilkumiesięczny okres wzrostów i skierował się na południe. Obecnie cena największej z kryptowalut utrzymuje się od kilku dni na stałym poziomie. W międzyczasie zaczęło pojawiać się coraz więcej pytań i dyskusji dot. tego, czy hossa na BTC trwa dalej? 


  • Ten cykl byka znacznie różni się od poprzednich okresów hossy na bitcoinie. Wystarczy chociażby wskazać na przedwczesne nowe ATH, które udało się odnotować jeszcze przed kolejnym halvingiem,
  • Kryptowalutowy bloger i analityk tego rynku, znany jako ELI5 of TLDR, w opublikowanym na X wpisie omówił 5 wskaźników on-chain potwierdzających, że hossa trwa dalej i nie zapowiada się, by miała niebawem dobiec końca.

Byki zrobiły krok w tył, aby wziąć rozbieg

Po rekordowych siedmiu miesiącach cyklicznych wzrostów kursu bitcoina w końcu musiał przyjść ten moment, gdy byczy rajd na północ się zatrzymał.

Zatrzymał, ale nie zakończył. Korekty, których doświadczaliśmy w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca, są czymś naturalnym i potrzebnym, by nie doszło do przegrzania się tego rynku.

Jednakże w następstwie byczych nastrojów i silnej euforii inwestorów, która wynikała m.in. z zatwierdzenia w styczniu spotowych ETF-ów na cenę spot BTC przez amerykańską SEC oraz kwietniowego halvingu, gdy tylko rajd wyhamował, pojawiły się od razu głosy, że to koniec hossy.

Absolutnie nie możemy się zgodzić z tym poglądem i już wielokrotnie pisaliśmy o czynnikach, które będą w najbliższych miesiącach dalej napędzać kurs bitcoina w stronę północy.

Skupmy się jednak dziś na danych on-chan, które analityk podpisujący się na X jako “ELI5 z TLDR” przytacza jako potwierdzenie tego, że hossa trwa w najlepsze.

Dominacja bitcoina nad altcoinami

Historia pokazuje, że gdy kapitalizacja rynkowa całego rynku kryptowalut jest zdominowana w ponad 50% przez BTC, to mamy do czynienia z cyklem byka. Wynika to z tego, że traderzy sprzedawali posiadane alty na poczet zrealizowania zysków, które potem lokowali w bitcoinie.

Od października 2023 roku król kryptowalut utrzymuje ponad 50% udziału w tym rynku.

Wartość zrealizowana

Miernik odnoszący się do stosunku wartości rynkowej BTC względem wartości zrealizowanej, przy ujęciu statystycznego wyniku korekty z-score (MVRV Z), daje nam porównanie wartości lub marketcapu danego aktywa z jego średnią wartością historyczną wartością.

Wskazano w tym przypadku na dane od platformy LookIntoBitcoin. Generalnie jest tak, że w czasie szczytu hossy dają one wynik na poziomie 6.

Od marca 2021 roku nie udało się przebić maksymalnego poziomu, a obecny wynik tego zestawienia wynosi mniej niż 3.

Bitcoin hossa
Źródło: LookIntoBitcoin

Wielokrotność Puella

Następny ze wskaźników ma na celu obliczanie i wskazywanie szczytu cyklu poprzez podzielenie dziennej wartości wydobytego BTC przez jego roczną średnią ruchomą ceny. Dane od Coinglass pokazują nam jednak, że po halvingu, który miał miejsce 20 kwietnia, poziom tej miary spada.

Szczyt hossy sygnalizowany był przeważnie przez ten wynik, a podczas najgorętszego (jak dotąd) okresu obecnego cyklu byka (czyli połowa marca br.) wynik pokazał jedynie 2,4. Aktualnie znajduje się poniżej 1.

Wielokrotność Puella
Źródło: Coinglass

HODL Waves

Ten wskaźnik pokazuje nam, jak wygląda ogólna sytuacja w kwestii presji sprzedażowej na rynku bitcoina. HODL Waves dostarcza bowiem informacji o tym, jaki poziom dostępnej podaży BTC znajduje się w portfelach długoterminowych inwestorów, a ilu nowych nabywców dołączyło do tego rynku.

Spora część nowicjuszy na tym rynku jest mniej odpornych i częściej wpadają w panikę podczas sprzedaży. Wygląda na to, że nadal możemy poszybować w górę

– komentuje ELI5.

Zarobki górników

Ostatnim z byczych wskaźników on-chain jest kwestia przychodów górników Bitcoina w stosunku do ceny hashu. Na tej podstawie możemy ocenić, jak wyglądają ich zarobki.

Trudność wydobycia bitcoina cały czas wzrasta i raczej nie zapowiada się na zmianę tego stanu (to dobrze, bo tylko umacnia nas to w przekonaniu, że sieć Bitcoina jest bezpieczna), co przekłada się także na skok zapotrzebowania na energię elektryczną, a w rezultacie na redukcję ich zysków.

Jednakże na dany moment sytuacja górników jest dobra, a niedawno odnotowali oni także dzienny rekord odnotowanych przychodów.

Hossa na BTCreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.