2 lata po premierze ChatGPT firma OpenAI planuje wypuścić zupełnie nowy model językowy o nazwie Orion | Wiadomości | CrypS.

2 lata po premierze ChatGPT firma OpenAI planuje wypuścić zupełnie nowy model językowy o nazwie Orion

ChatGPT Orion

Pojawienie się na rynku topowego chatbota działającego w oparciu o sztuczną inteligencję pod koniec listopada 2022 roku stanowiło ogromny game changer dla sektora AI. Teraz świat obiegła informacja, że twórcy ChatGPT, czyli amerykański startup OpenAI, planują niebawem wypuścić kolejną wersję swojego modelu językowego. To natomiast ma być coś zupełnie nowego.


  • Nowy produkt od dowodzonej przez Sama Altmana firmy ma nazywać się Orion i jego premiera jest zaplanowana przed grudniem 2024 roku.
  • W pierwszej kolejności dostęp do nowej AI  mają otrzymać podmioty współpracujące z amerykańskim startupem.

Nowy model językowy od OpenAI. Czy Orion będzie kolejną rewolucją?

Jako pierwszy informację dot. prac nad nowym modelem językowym od OpenAI przekazał serwis The Verge, który powołuje się na anonimowe źródła będące blisko zaznajomione z tematem.

Tajemniczy chatbot posiadający nazwę kodową “Orion” ma być ponad 100 razy wydajniejszy od modelu GPT-4.

Jego premiera ma nastąpić “około grudnia 2024 roku”. Oczywiście termin ten jest teoretyczny, bowiem zawsze mogą pojawić się jakieś opóźnienia, a w przypadku OpenAI to prawie już standard (przykładem może być tutaj Sora, czyli zapowiadany od dłuższego czasu generator video od tej firmy).

Z tego, co ujawniono, wynika że Orion ma stanowić całkowicie oddzielny produkt i nie być stricte powiązany z ostatnią wersją dużego modelu językowego (LLM; large language model), który pojawił się na rynku we wrześniu tego roku, czyli wersji 4o.

Potwierdzałoby to kontynuację strategii OpenAI, która opiera się na dążeniu do stworzenia kilku niezależnych od siebie modeli mających specjalizować się w różnych sektorach.

Finalnie wszystkie te produkty AI mają stanowić AGI, czyli ogólną sztuczną inteligencję (artificial general intelligence). Ten komplet narzędzi od OpenAI miałby posiadać potencjał do przerośnięcia umysłu ludzkiego w realizacji wszystkich zadań.

Tajemnicza zapowiedź od Sama Altmana

Skąd jednak wiadomo, że wszystko powyższe dot. Oriona może być faktycznie prawdą, a nie tylko fałszywym przeciekiem?

Otóż dyrektor generalny OpenAI – Sam Altman – kilka miesięcy temu zapowiedział poprzedni z modeli firmy (OpenAI o1).

Jednak nie była to bezpośrednia informacja opublikowana na X w stylu “hej, wypuszczamy niebawem nowy model, będziecie zaskoczeni”.

Altman opublikował w sierpniu na wspomnianej platformie zdjęcie truskawek rosnących w ogrodzie okraszając go enigmatycznym, niewinnie brzmiącym zdaniem.

Jak się domyślacie, nazwa kodowa OpenAI o1 to “Strawberry”.

Natomiast w dniu 14 września przedsiębiorca zamieścił taki to wpis:

Zdanie “Nie mogę się doczekać zimowych konstelacji, które wkrótce się pojawią; są takie wspaniałe” jest zapewne nawiązaniem do Gwiazdozbioru Oriona, który widać na niebie od października do lutego.

ChatGPT Orion

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.