Zdecentralizowana giełda Uniswap wprowadza KYC? Nowa aktualizacja wywołuje oburzenie w branży | Wiadomości | CrypS.

Zdecentralizowana giełda Uniswap wprowadza KYC? Nowa aktualizacja wywołuje oburzenie w branży

Anonimowość Uniswap [UNI]
W tym artykule:

Aktualizacja zdecentralizowanej giełdy Uniswap wywołuje kontrowersje. Zmiana wprowadza bowiem Know Your Customer (KYC), co jest zagrożeniem dla prywatności użytkowników.


Uniswap chce Cię lepiej poznać

Jeden z użytkowników X zauważył, że aktualizacja może sprawić, że Uniswap zostanie “ostatecznie przeniesione do bazy danych zatwierdzonej przez organ regulacyjny”. Innymi słowy, może sprawić, że giełdy zdecentralizowane będą też regulowane, bowiem same przestrzegają przepisów KYC.

Nowa aktualizacja pozwala programistom dostosowywać kod bez zmiany głównej struktury programu. W Uniswap v4 umożliwi to w praktyce programistom korzystanie z weryfikacji KYC w ramach zdecentralizowanego protokołu finansowego.

Instytucje finansowe stosują procedury KYC w celu uwierzytelnienia tożsamości klientów i oceny związanego z nimi ryzyka. Podstawowym celem KYC jest wykrywanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Wspomniana aktualizacja została wdrożona przez programistę społeczności Uniswap i umieszczona w katalogu jako funkcja opcjonalna. Weryfikacja KYC na giełdzie odbywałaby się za pomocą NFT.

Inny użytkownik wskazuje na to, że zmiana jest dość specyficzna i charakterystyczna dla dostawców płynności i może być przydatna w projektach, które muszą spełniać wymogi regulacyjne w niektórych jurysdykcjach.

Regulować czy nie regulować?

Dziś rządy na całym świecie przyglądają się rynkowi kryptowalut, ze wskazaniem na rynek zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zdecentralizowanych giełd. Projekty te wzbudzają niemałe kontrowersje, bowiem zapewniają sporą anonimowość swoim klientom. Z jednej strony może to cieszyć użytkowników, ale z drugiej – pomagać przestępcom np. w praniu pieniędzy czy transferowaniu nielegalnie zdobytych środków.

Niedawno G20, grupa 20 największych gospodarek świata, przyjęła plan działania w zakresie regulacji kryptowalut zaproponowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Radę Stabilności Finansowej (FSB). W praktyce władze światowe chcą zaostrzyć przepisy dotyczące kryptowalut.

Dlaczego jednak urzędnicy tak obawiają się anonimowości użytkowników kryptowalut? W ich oczach te mogą służyć do finansowania terroryzmu czy innych celów np. wojny hybrydowej. W czasie poważnych napięć geopolitycznych, jakie dziś mamy, to oczywiście zagrożenie. Rynek kryptowalut i tak czekają regulacje – pytanie, czy ich wprowadzenie nie zniszczy jednego z fundamentów tej branży.

Anonimowość

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.