Zażarta debata deweloperów w Amsterdamie odnośnie przyszłości Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Zażarta debata deweloperów w Amsterdamie odnośnie przyszłości Bitcoina

Bitcoin

Programiści zgromadzeni wokół czołowej kryptowaluty od dawna nie mogą dojść do porozumienia pod względem ciągłego rozwoju jej protokołu.


W tracie wydarzenia poświęconego branży Web3 pod tytułem “Bitcoin Amsterdam 2023” gorącym tematem debat stały się propozycje ulepszeń BTC.

Zmiany w Bitcoinie wzięte pod lupę

Laboratorium badawcze LayerTwo Labs od blisko 6 lat pracuje nad ulepszeniem bitcoina oznakowanym jako BIP-300. Podmiot ten opowiada się za stworzeniem łańcuchów bocznych warstwy 2 (L2). Te zaś miałyby potencjał do rozwiązania kilku problemów bez konieczności wprowadzania zmian w warstwie podstawowej protokołu Bitcoina.

Konsensus w sprawie BIP, który mógłby udoskonalić ogólną funkcjonalność protokołu czołowej wirtualnej waluty, jest jednak trudny do osiągnięcia…

Amerykański inżynier oprogramowania Jameson Lopp będący współzałożycielem i dyrektorem ds. technologii w firmie Casa stwierdził, że tempo wprowadzania ulepszeń i zmian w protokole BTC zwolniło bardziej, niż by sobie tego życzył.

To wszystko wydarzyło się w ciągu ostatnich tygodni wraz z nadejściem nowych projektów, tj. BitVM i SpiderChain. Ekspert ten uważa, iż kilka proponowanych soft forków może być korzystnych dla przyszłości protokołu największej z kryptowalut.

Jameson Lopp wyszedł z założenia, że Bitcoin powinien wdrożyć funkcjonalność, która poprawi jego zdolność do bycia czymś, co można nazwać “akumulatorem kryptograficznym”.

Modyfikacje są potrzebne?

Należy jednak przypomnieć, iż część zwolenników największej z kryptowalut mocno sprzeciwia się każdej proponowanej zmianie w jej sieci. Współzałożyciel przedsiębiorstwa Casa uważa natomiast, że takie podejście dusi innowacje. Dla przykładu wyjaśnił on, iż podążanie tą ścieżką nigdy nie doprowadziłoby do opracowania rozwiązań tj. Lighting Network (LN), które pomaga sieci Bitcoina w skalowaniu.

LN nie byłyby możliwe bez OP_CLTV. Być może byłoby to możliwe, ale naprawdę niezgrabne bez SegWit. A bez OP_CSV nie byłoby możliwe posiadanie nieskończenie długowiecznych kanałów LN

– wyjaśnił ekspert. J

ameson Lopp miał tu na myśli CHECKSEQUENCEVERIFY (OP_CSV) i CHECKLOCKTIMEVERIFY (OP_CLTV). Są to dwa BIP-y, które zostały przeprowadzone jako soft forki w celu zapewnienia lepszych kanałów płatności.

Choć protokół Bitcoina może stać się statyczny z powodu braku porozumienia w sprawie propozycji ulepszeń warstwy podstawowej, programiści prawdopodobnie będą nadal stwarzać rozwiązania dla tej wirtualnej waluty w sposób niewymagający uprawnień.

Inną kluczową kwestią zauważoną przez dyrektora ds. technologii firmy Casa jest to, że użytkownicy nieuchronnie zwrócą się ku przechowywaniu i używaniu BTC za pośrednictwem pośredników i giełd, jeśli Bitcoin nie będzie się dalej skalował.

Bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.