Z nowego raportu dowiadujemy się, co jest dziś motorem napędowym adopcji Web3 | Wiadomości | CrypS.

Z nowego raportu dowiadujemy się, co jest dziś motorem napędowym adopcji Web3

Jacek Walewski
Jakie trendy Web3

Nowy raport od DappRadar pokazuje, w jakim miejscu znajduje się obecnie rynek Web3. Dowiadujemy się z niego, co jest motorem napędowym jego adopcji. 


  • Z raportu DappRadar wynika, że rynek zdecentralizowanych rozwiązań opartych na blockchainie stale się rozwija,
  • Z badania firmy dowiadujemy się, że motorem napędowym jego adopcji są… blockchainowe gry,
  • Dużym zainteresowaniem cieszą się także niewymienne tokeny (NFT).

Nowy raport wiele mówi o branży Web3

Branża zdecentralizowanych aplikacji (DApps) nadal rośnie w siłę. A przynajmniej tak wynika z raportu DappRadar dot. roku 2023.

Nadal w adopcji blockchaina najmocniej pomagają gry. Stanowią one aż 34% aktywności całej przestrzeni łańcuchów bloków. Ich twórcy mogą pochwalić się średnio 1,1 miliona aktywnych unikalnych portfeli. Dużą popularnością cieszą się – mimo pozorów – kolekcje NFT i sektor DeFi.

W 2023 r. odnotowano aż 166-procentowy skok liczby nowych portfeli dla NFT i 77-proc. wzrost całkowitej wartości zablokowanej (TVL) na rynku DeFi (przekłada się to na 103 miliardy USD).

Wygranymi są też blockchainy Near, Klaytn i Arbitrum. W ich wypadku odnotowano najwyższy wzrost w kwestii tworzenia nowych portfeli użytkowników (600% rok do roku).

Ethereum nadal nosi koronę

Nadal liderem rynku DeFi pozostaje Ethereum. Stoi za 57% platform inteligentnych kontraktów. Jej sieci warstwy 2 (layer 2)  stały się zaś preferowane ze względu na swoją wydajność i niższe koszty transakcji.

W raporcie przeanalizowano też trendy kształtujące przyszłość DeFi i zwrócono uwagę na nadchodzący Cancun Fork, który ma zostać zrealizowany już na początku 2024 r. W raporcie zagłębiono się również w wyzwania związane z bezpieczeństwem branży, wskazując na aż 1,9 miliarda USD strat powodowanych exploitami i atakami hakerskimi.

Ciekawe jest to, że więcej incydentów dot. bezpieczeństwa (46%) dot. ataków na łańcuch BNB. Ethereum znalazło się dopiero na drugim miejscu (36%).

Raport kończy się stwierdzeniem, że branża zdecentralizowanych aplikacji wykazuje odporność na różne wyzwania. Do tego wskazuje na potencjalne nowe trendy, takie jak SocialFi i zk-rollupy, które mogą ukształtować branżę w 2024 roku.

Jak widać, nowe dane pokazują, że rynek blockchaina rośnie w siłę. Najlepsze jest zaś przed nami!

Jakie trendy Web3reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.