Witalij Buterin wzywa do bezpośredniej wymiany BTC i ETH | Wiadomości | CrypS.

Witalij Buterin wzywa do bezpośredniej wymiany BTC i ETH

Autor: Marek Lesiuk
Redaktor: Albert Czajkowski
BTC - ETH

Twórca ethereum Witalij “Vitalik” Buterin, ogłosił koncepcję stworzenia rozwiązania P2P do wymiany ETH i BTC. Miałoby to na celu uniezależnienie od pośredników dokonywania transakcji między dwiema najpopularniejszymi kryptowalutami.

W zamieszczonej na Twitterze proklamacji, uznał on za żenującą sytuację, w której aby dokonać wymiany środków pomiędzy oboma wspomnianymi systemami kryptowalutowymi, trzeba polegać na zaufanych pośrednikach.

Pośrednicy owi, jak można domniemywać z deklaracji (i jak zapewne odczuwa wielu użytkowników), są bowiem “zaufani” jedynie w tym sensie, że domagają się od swoich klientów okazywania im zaufania, nie oferując pozytywnych i weryfikowalnych gwarancji, lecz wymusząjąc to brakiem – w przeciwnym przypadku – możliwości dokonania potrzebnej operacji . W ten sposób “dobrowolne” zaufanie jest w praktyce niejednokrotnie ordynarnie wyduszone z powodu nieobecności funkcjonalnej alternatywy. A dodatkowo najczęściej płatne.

Wedle pomysłu słynnego rosyjskiego (acz mieszkającego w Kanadzie) programisty, wymiana pomiędzy bitcoinem i ethereum powinna być możliwa w trybie “bezserwerowym”, w postaci zdecentralizowanego rozwiązania, podobnego do zastosowanego przy obsłudze transferów ethereum protokołu Uniswap.

Byłoby to naturalnie wyzwanie pod względem technicznym, wymagające logicznej (z punktu widzenia programistycznego) komunikacji P2P pomiędzy stronami transakcji za pośrednictwem stosownej nakładki na sieć blockchain.

Dodatkowo, Buterin chciałby – i deklaruje gotowość do pracy w tym kierunku – aby powstały “mosty DEX” (decentralised exchange) także pomiędzy ethereum a innymi sieciami blockchainowymi. Miałoby to być rozwiązanie ukierunkowane na rynek DeFi (decentralized finance), pozwalając działającym na nim inwestorom wymieniać stosowne tokeny na ethereum.

BTC - ETHreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.