Werdykt w sprawie Ripple unieważniony? Wskazano błąd Analisy Torres | Wiadomości | CrypS.

Werdykt w sprawie Ripple unieważniony? Wskazano błąd Analisy Torres

ripple-xrp

Sędzia Jed Rakoff z amerykańskiego Sądu Okręgowego dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku odrzucił orzeczenie wydane przez sędzię Analisę Torres, wedle którego sprzedaż tokena XRP inwestorom detalicznym nie była równoznaczna z niezarejestrowaną ofertą papierów wartościowych.


Cała sprawa rozgrywa się na tle odrzucenia wniosku firmy Terraform Labs o oddalenie pozwu ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). 

TerraUSD, Anchor Protocol i LUNA mogły naruszać prawo

Na początku 2023 r. amerykański regulator pozwał Terraform Labs oraz założyciela tej firmy –  Do Kwona – o celowe wprowadzenie w błąd inwestorów w związku ze stablecoinem UST, oraz o liczne oszustwa.

Pozwane upadłe kryptowalutowe przedsiębiorstwo złożyło jednak wniosek o oddalenie. W szeregu argumentów wskazano to, iż ludzie nabywali UST w celach praktycznych i nie traktowali go, jako inwestycji.  

Na początku lipca br. adwokaci Terraform Labs podparli się niedawnym orzeczeniem wydanym przez sędzię Analisę Torres w sprawie projektu Ripple. Wynikało z niego, iż firma ta naruszyła przepisy dot. papierów wartościowych, sprzedając XRP inwestorom instytucjonalnym. Inwestorzy detaliczni nabywali natomiast tę wirtualną walutę za pośrednictwem giełd, nie zaś bezpośrednio od firmy Ripple Labs. To z kolei w opinii Analisy Torres nie stanowiło niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych. 

Sędzia Jed Rakoff odrzucił wniosek Terraform Labs o oddalenie pozwu. Co więcej, w wydanym w poniedziałek orzeczeniu sprzeciwił się on także podejściu Analisy Torres. W jego opinii to, że nabywcy kupili kryptowaluty bezpośrednio od pozwanych, czy w ramach transakcji wtórnej odsprzedaży, nie wpływa na to, czy rozsądna osoba obiektywnie postrzegałaby działania i oświadczenia pozwanych jako obietnicę zysków opartą na ich wysiłkach.

Również SEC wezwał sąd do zignorowania orzeczeń wydanych przez Analisę Torres w sprawie Ripple. W opinii amerykańskiego regulatora są one “błędne”. W 50-stronicowym dokumencie Jed Rakoff stwierdził, że regulator rynku papierów wartościowych ma rację co do tego, iż sprzedaż TerraUSD (UST) i LUNA naruszyła amerykańskie prawo.

Czy zwycięstwo Ripple jest zagrożone?

Odwołując się do testu Howeya, amerykański sędzia podkreślił, że nie ma żadnych przepisów dot. różnic między inwestorami instytucjonalnymi a detalicznymi. Po orzeczeniu wydanym przez Jeda Rakoffa w społeczności kryptowalut pojawiła się niepewność co do przyszłości częściowego zwycięstwa Ripple nad SEC. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca amerykański regulator zasygnalizował chęć odwołania się od decyzji Analisy Torres w sprawie XRP. Co więcej, taki ruch będzie dla niego koniecznością, aby nie stać na przegranej pozycji w innych sprawach dot. firm z branży wirtualnych walut – chociażby Binance i Coinbase.

ripple-xrpreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.