Web3 to już za mało dla Jacka Dorseya. Przyszła pora na Web5 | Wiadomości | CrypS.

Web3 to już za mało dla Jacka Dorseya. Przyszła pora na Web5

Maciej Żerelik
web5

TBD Jacka Dorseya planuje odejść od istniejących koncepcji Web3, budując swój własny standard zdecentralizowanej sieci, określany jako „Web5”. Co ciekawe, będzie się on opierał na Bitcoinie.

Zdecentralizowana sieć na Bitcoinie

TBD ogłosiło plany stworzenia zdecentralizowanej platformy sieciowej zwanej „Web5” w sieci Bitcoin.

Większość konkurencyjnych projektów decyduje się natomiast na pracę nad koncepcją Web3. Opiera się ona na budowaniu aplikacji internetowych na blockchainie. Web3 w dużej mierze polega na Ethereum i innych łańcuchach obsługujących smart kontrakty, które są dobrze przystosowane do programowalności i płatności z wykorzystaniem tokenów. Projekt Web5 Dorseya wyróżnia się tym, że jego komponenty mają być budowane na sieci Bitcoin – strategia, która nie jest zwykle postrzegana jako idealna w krypto świecie.

Z technicznego punktu widzenia Web5 będzie koncentrować się raczej na tożsamości niż na płatnościach. Aby osiągnąć swoje cele, TBD planuje zbudować Zdecentralizowaną Platformę Internetową (DWP), która pozwoli programistom na tworzenie Zdecentralizowanych Aplikacji Internetowych (DWA) ze Zdecentralizowanymi Identyfikatorami (DID) i Zdecentralizowanymi Węzłami Internetowymi (DWN). Tak wynika z prezentacji przedstawionej przez TBD.

Platforma będzie w szczególności wykorzystywać ION, warstwę tożsamości Bitcoina opracowaną przez Microsoft i Decentralized Identity Foundation.

W sensie praktycznym, Web5 ma na celu rozwiązanie problemu zabezpieczenia danych osobowych w Internecie bez sprzedawania ich osobom trzecim. Zadaniem projektu jest „wprowadzenie zdecentralizowanej tożsamości i przechowywania danych” do aplikacji internetowych przy jednoczesnym zwróceniu własności danych użytkownikom.

Czym jest TBD i Block?

TBD to firma stworzona niedawno przez Block, Inc. należącą do Dorseya, aby skupić się na rozwoju infrastruktury Bitcoina. Sama firma Block – najbardziej znana z aplikacji płatniczej Square – dodatkowo wyraziła plany uruchomienia w przyszłości portfela sprzętowego Bitcoin oraz zdecentralizowanej giełdy.

Jednak Dorsey podkreśla teraz, że Web5 może być większym przedsięwzięciem niż te inne plany. W tweecie napisał, że „prawdopodobnie będzie to najważniejszym wkładem [mojego zespołu] w rozwój Internetu”. Zażartował też z inwestorów Web3, pisząc „RIP web3 VCs”. Sam Dorsey był obiektem ataków z powodu maksymalizmu wobec Bitcoina i krytyki Ethereum.

Odegrał również kluczową rolę w pomocy Twitterowi w przyjęciu kryptowalut, zanim w zeszłym roku ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy social media.

 

web5reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.