Warp Finance wprowadza wyrocznie Chainlinka | Wiadomości | CrypS.

Warp Finance wprowadza wyrocznie Chainlinka

Redakcja
Warp Finance atak 8 mln USD

Warp Finance, protokół pożyczkowy DeFi, który wkrótce po premierze został zhackowany na 8 milionów, przygotowuje się do ponownego uruchomienia. Tym razem projekt zintegruje wyrocznie Chainlink

Włączenie wyroczni Chainlink ma służyć jako ochrona przed podobnymi naruszeniami. Pożyczki flash wykorzystują funkcję, która pozwala na pożyczanie nieograniczonej ilości środków, o ile jest ona zwracana w obrębie tego samego bloku Ethereum. Według zespołu, eksperci ds. bezpieczeństwa ustalili, że główną przyczyną hacku była właśnie wyrocznia cenowa.

Kwestia ta została spotęgowana faktem, że Warp Finance wykorzystał tokeny dostawców płynności jako zabezpieczenie. Ta cecha jest jedną z głównych atutów protokołu, ponieważ pozwala na wykorzystanie tokenów przynoszących zysk jako zabezpieczenia. W ten sposób łączy się zarówno zysk z opłat, jak i zysk od pożyczkobiorców korzystających z protokołu.

Według “whitehat” hakera DeFi – Emiliano Bonassiego, hack opierał się na fakcie, że Warp Finance nie obliczył prawidłowo wartości bazowej tokenów puli. Nowy protokół będzie wykorzystywał kanały cenowe Chainlink dla wszystkich kluczowych funkcji – w szczególności dla wartości tokenów LP używanych jako zabezpieczenie.

Wyrocznie muszą pokryć jak największą część rynku

Chainlink i jego założyciel, Sergey Nazarov, często nieugięcie twierdzili, że wyrocznie cenowe muszą zaspokajać jak największą część rynku. W rzeczywistości wiele z nich jest bliżej manipulacji rynkowej niż zwykłe błędy w oprogramowaniu. Incydentom takim jak listopadowa nadmierna likwidacja Compounda można było zapobiec dzięki większemu pokryciu rynku. Compound polegał wyłącznie na cenach z Coinbase i Uniswap, które tymczasowo podawały bardzo zawyżone wartości dla Dai.

Na pytanie, dlaczego Warp Finance początkowo nie korzystał z Chainlinka, jeden z rzeczników odpowiedział:

“Wyrocznie Uniswap były opcją dla wielu projektów, które szukają kanału cenowego dla różnych przypadków użycia. W związku z tym uruchomiliśmy podobnie jak inne platformy pożyczkowe fazę próbną, z możliwością późniejszej aktualizacji”.

Rzecznik zauważył ponadto, że znaczna część projektów DeFi nie korzysta z Chainlink i uważa, że ponowne uruchomienie “daje naszym użytkownikom o wiele większy spokój co do bezpieczeństwa naszego protokołu”.

Warp Finance przygotował również plan kompensacyjny dla użytkowników, którzy zostali dotknięci problemem, odzyskawszy już 73% skradzionych środków.

Warp Finance atak 8 mln USDreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.