W Amsterdamie odbył się wiec poparcia dla aresztowanego dewelopera Tornado Cash | Wiadomości | CrypS.

W Amsterdamie odbył się wiec poparcia dla aresztowanego dewelopera Tornado Cash

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Aresztowanie dewelopera Tornado Cash w Holandii prowadzi do protestu społeczności

Aresztowanie dewelopera Tornado Cash w Holandii doprowadziło do protestu społeczności. Zatrzymanie Aleksieja Percewa może mieć konsekwencje dla programistów działających w innych obszarach.


Czego domagają się protestujący?

Po zatrzymaniu Aleksieja Percewa, blisko 50 osób zebrało się w sobotę na placu Dam w Amsterdamie, by zaprotestować. Działacze domagają się jego uwolnienia. Twierdzą, że to niedopuszczalne, by twórca strony internetowej lub oprogramowania został pociągnięty do odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie rozwiązania, które stworzył. Tak samo jak niedopuszczalne byłoby aresztowanie twórcy przeglądarki internetowej Mozilla Firefox za sposób korzystania z platformy. Uczestnicy wiecu poparcia dla Percewa bronili go argumentami:

Alex jest tylko programistą. Powinni ścigać prawdziwych przestępców.

Alex jest oskarżany o tworzenie kodu open source, używanego przez Tornado Cash, projekt będący przedmiotem dochodzenia w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ale programista nie ma żadnej kontroli nad tym, jak jego kod o otwartym kodzie źródłowym jest następnie wykorzystywany.

To tak, jakby powiedzieć, że wynalazca noża jest winny morderstwa. To naprawdę zabawne.

Daria Mironowa, czyli pierwotna autorka petycji w sprawie Percewa, zwróciła się do opinii publicznej o podpisanie tego dokumentu, zachęciła również do uczestnictwa w proteście. W chwili pisania tego tekstu łączna liczba podpisów pod petycją wynosiła 1995. Celem jest umieszczenie petycji w centrum uwagi, dzięki czemu będzie ona widoczna w lokalnych mediach. By to zrobić, konieczne jest jednak zebranie 2500 podpisów.

Działacze twierdzą, że aresztowanie Percewa to próba zniechęcenia do kreatywności w rozwoju oprogramowania open source:

Oprogramowanie typu open source ma miliony użytkowników na całym świecie, podczas gdy tysiące programistów używa kodu typu open source w swoich projektach. Oprogramowanie typu open source jest elastyczne i bezpieczne, ponieważ może być kontrolowane, naprawiane i ulepszane przez każdego.

Szef jednego z projektów blockchain, Rodrigo Zapata, zauważył, że aresztowanie Percewa może mieć negatywne konsekwencje dla programistów działających również w innych obszarach. Wezwał zatem do aktualizacji przepisów.

Aresztowanie Aleksieja Percewa

12 sierpnia holenderskie władze aresztowały anonimowego mężczyznę podejrzanego o uczestnictwo w praniu brudnych pieniędzy i ukrywaniu kryminalnych przepływów finansowych za pośrednictwem miksera kryptowalut. Później okazało się, że mówimy o Aleksieju Percewie. Prawdopodobnie, po niejawnej rozprawie deweloper został zatrzymany na dwa tygodnie.

Aresztowanie dewelopera Tornado Cash w Holandii prowadzi do protestu społeczności

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.