Vitalik Buterin skrytykował blockchainowe plany Square i Facebooka | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin skrytykował blockchainowe plany Square i Facebooka

Zerelik Maciej
Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu

Twórca Ethereum Vitalik Buterin udzielił wywiadu Bloombergowi, komentując blockchainowe działania Square i Facebooka.

Buterin jest sceptyczny wobec planów DeFi Dorseya

W lipcu, prezes Twittera i Square – Jack Dorsey, ogłosił plany stworzenia platformy DeFi opartej na Bitcoinie. Buterin stwierdził, że jest „sceptyczny” wobec tych planów, ze względu na fakt, że firma będzie bazować na pierwotnej kryptowalucie.

Stwierdził on, że Ethereum ma natywne funkcje i smart kontrakty, które działają jak „lockboxy”. Funkcje te zapewniają, że warunki inwestycji nie mogą zostać złamane i nie wymagają, aby usługa DeFi przechowywała fundusze użytkowników.

Według Buterina, Square prawdopodobnie będzie musiał kontrolować fundusze użytkowników za pośrednictwem portfela multi-sig należącego do różnych uczestników.

Jack w zasadzie będzie musiał stworzyć swój własny system, który egzekwuje te zasady. Wygląda to podobnie[do Ethereum, ale koniec końców, będzie to coś z dużo słabszym modelem zaufania.

– powiedział Buterin.

Buterin nazywa Diem Facebooka ślepym zaułkiem

Buterin skomentował również Facebooka i jego projekt kryptowalutowy Diem. Według niego, założyciel i dyrektor generalny Facebooka – Mark Zuckerberg „wyraźnie próbuje dowiedzieć się, jaki jest następny etap Internetu, zanim Facebook stanie się przestarzały”.

Odnosząc się do poprzedniej tożsamości Diem, Libra, nazwał decyzję Facebooka o zmianie nazwy projektu „odrodzeniem ślepych uliczek”.

Buterin powiedział, że problemem Facebooka jest to, że „wielu ludzi mu nie ufa”. Dodał też, że próby firmy, aby utworzyć konsorcjum Diem, nie pomogły mu odzyskać zaufania. „Nawet to nie wystarczyło” – powiedział Buterin. Kilku członków Diem, w tym PayPal, Visa i Mastercard, opuściło grupę w 2019 roku.

Pomimo negatywnego stanowiska Buterina wobec Diem i jego niezwykle powolnego rozwoju, projekt nie został formalnie anulowany. Diem w maju potwierdził swoje plany uruchomienia stablecoina. Firma w tym tygodniu zapowiedziała też, że jej portfel nazwany Novi jest już gotowy do startu.

Na pytanie, czy należący do społeczności następcy Facebooka i Twittera mogą zostać zbudowani na blockchainie, Buterin odpowiedział:

Wiele projektów już próbuje to zrobić, a wiele z nich opiera się na Ethereum. Może być zagrożeniem, ale także szansą.

W dalszej części wywiadu Buterin poruszył różne inne tematy, w tym skalowalność i przejście do Ethereum 2.0, egzekwowanie przepisów oraz projekty DeFi.

Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu
reklama
reklama