Vitalik Buterin: Obecne próby stworzenia metaverse są skazane na niepowodzenie
Dotychczasowe próby stworzenia metaverse przez korporacje mijają się z celem. Ludzie nie “wiedzą” bowiem jak powinny wyglądać wirtualne światy. Taki pogląd wyraził współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin.
The “metaverse” is going to happen but I don’t think any of the existing corporate attempts to intentionally create the metaverse are going anywhere. https://t.co/tVUfq4CWmP
— vitalik.eth (@VitalikButerin) July 30, 2022
Powstanie metaverse, ale nie sądzę, by obecne próby korporacji, by celowo stworzyć wirtualny świat, do czegokolwiek doprowadziły.
Słowa Buterina były odpowiedzią na wypowiedź dewelopera Deana Eigenmanna. Zauważył on, że metaverse jest koncepcją realną, ale mało prawdopodobne jest, że zostanie zrealizowany w oparciu o narzędzia, w które “inwestują teraz pieniądze inwestorzy venture capital”.
Do dyskusji włączyli się również inni wybitni członkowie społeczności np. Venkatesh Rao, autor bloga Ribbonfar.
Hmm. I think the barrier to entry being a bleeding edge bit of evolving research hardware has created a rare case of a necessary condition favoring large incumbents. The idea wouldn’t even be under discussion without Quest 2.
— Venkatesh Rao (@vgr) July 30, 2022
Moja krytyka sięga głębiej niż ‘meta-uniwersum Wikipedii pokona meta-uniwersum Britannicy’. Chodzi o to, że nie znamy jeszcze definicji “metaverse”. Jest zbyt wcześnie, by wiedzieć, czego ludzie naprawdę chcą. Więc wszystko, co Facebook teraz stworzy, będzie niewypałem.
Rao dodał, że jedynym celem Meta jest zdominowanie rynku sprzętu komputerowego:
Dopóki open-source’owy headset nie przewyższy [Oculus] Quest pod względem stosunku jakości do ceny, będą utrzymywać pozycję, której chcą, niezależnie od tego, co stanie się z treścią.
Giganci utrzymają pozycję
Założyciel Solany Anatolij Jakowenko również uważa, że w przewidywalnej przyszłości głównymi graczami na tym rynku pozostaną duże korporacje. Według niego wynika to przede wszystkim z kosztów produkcji skomplikowanych gier.
Games are still way to expensive to make, as apposed to photos, or short form video or text. As long as that’s true, metaverse will skew heavy towards big studios.
— SMS T◎ly, ?? (@aeyakovenko) July 31, 2022
Przypomnijmy, że analitycy Citibanku przewidzieli, że wartość sektora metaverse wzrośnie do 13 bilionów dolarów do 2030 roku.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.