Vitalik Buterin ma szalony pomysł, który może się nie spodobać wielu osobom | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin ma szalony pomysł, który może się nie spodobać wielu osobom

Vitalik Buterin
W tym artykule:

Współzałożyciel Ethereum zaproponował trzy alternatywne sposoby na rozwiązanie potencjalnego problemu związanego z mechanizmem konsensusu drugiej co do wielkości wirtualnej waluty.


Punktem wspólnym przedstawionych propozycji jest znalezienie sposobu na wymaganie tylko 8 192 podpisów na slot na blockchainie Ethereum.

Problemy związane z PoS

W najnowszym poście opublikowanym na platformie X (dawnym Twitterze) rosyjsko-kanadyjski programista zaproponował “uproszczenie” Proof of Stake (PoS). W jego opinii implementacja konsensusu może być znacznie prostsza i lżejsza za sprawą projektu, który wymaga tylko 8192 podpisów na slot.

Głównym problemem jest to, że walidatorzy utrzymujący sieć w ruchu, muszą tworzyć wiele podpisów cyfrowych przy użyciu kryptografii, aby sieć działała tak, jak powinna. Choć jest to ważne, w miarę jak coraz więcej walidatorów do niej dołącza, zwiększa to liczbę podpisów, dodatkowo obciążając system. 

Nowe propozycje od Vitalika Buterina

Jedno z przedstawionych rozwiązań skupia się na zdecentralizowanych pulach stakingowych. Miałoby ono związek ze znacznie wyższym niż dotychczas poziomem wymaganego ethera (ETH) do uruchomienia węzła. Tym samym mniejsi uczestnicy sieci musieliby połączyć siły, aby brać udział w walidacji Ethereum. 

Drugą propozycją jest posiadanie dwóch warstw stakerów – jednej o większych wymaganiach i drugiej o lżejszych wymaganiach. Obie z nich byłyby traktowane inaczej pod względem sposobu ich wykorzystania przy procesie finalizacji bloku. 

Jeszcze innym rozwiązaniem byłoby posiadanie rotacyjnego zestawu uczestników. Oznacza to, iż losowy zestaw walidatorów byłby wybierany dla każdego slotu. Choć zmniejszyłoby to całkowitą liczbę podpisów, obok zwiększyłoby złożoność. 

Oświadczenie na temat rozwiązań skalujących Ethereum

Vitalik Buterin poruszył niedawno również temat przyszłości tzw. rollupów, które stanowią rozwiązanie skalujące dla sieci ETH. Wykonują one transakcje poza siecią główna (L1) Ethereum, jednak publikują na niej dane transakcyjne. 

Takie podejście pozwala na obsłużenie większej ilości transakcji na sekundę, łagodząc przeciążenia i potencjalnie obniżając opłaty. Rollupy są klasyfikowane na etapy od 0 do 2, aby ocenić poziom ich dojrzałości i funkcjonalności. 

Vitalik Buterin wezwał programistów do działania, aby wprowadzić co najmniej 10 rollupów etapu 1 w ciągu najbliższego roku. Większa ilość takich rozwiązań zwiększyłaby przepustowość Ethereum, obok obniżając koszty transakcji i poprawiając doświadczenie użytkownika.

Vitalik Buterin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.