Uważaj na te memecoiny! Ich podaż w dużym stopniu kontrolują wieloryby | Wiadomości | CrypS.

Uważaj na te memecoiny! Ich podaż w dużym stopniu kontrolują wieloryby

Karolina Zawodnik

Choć inwestycja w tzw. memecoiny może wydawać się dla wielu spekulantów atrakcyjna, głównie z uwagi na ich gwałtowne i silne wzrosty cenowe, warto wziąć pod uwagę o wiele większe ryzyko, jakim są obarczone tego typu wirtualne waluty.


  • Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez ekspertów piątka dużych znanych memecoinów pozostaje zdominowana przez wieloryby,
  • Wśród wspomnianych wirtualnych walut znalazły się następujące coiny: BabyDoge, MEME, Shib, FLOKI i DOGE.

Te memecoiny znajdują się w rękach wielorybów

Choć początkowo memecoiny odbierane były głównie, jako forma żartu, ich status zmienił się z biegiem czasu. Po kryptowaluty te sięga coraz to więcej inwestorów. W efekcie dwie najpopularniejsze wirtualne waluty z tej kategorii trafiły do TOP 10 największych kryptograficznych projektów pod względem kapitalizacji rynkowej. 

Szalony wzrost na wspomnianych coinach przyciąga uwagę coraz większej ilości handlowców detalicznych. Eksperci ostrzegają jednak przed podwyższonym ryzykiem, jakie towarzyszy gromadzeniu memecoinów. Z najnowszych danych wynika, iż największe z nich znajdują się głównie w kieszeniach wielorybów.

Trzymanie wirtualnych walut przez kilku dużych posiadaczy sprawia, że takie projekty stają się scentralizowane. Co więcej, w ich przypadku może dochodzić do manipulacji cenowej.

Duzi inwestorzy gromadzący takie cyfrowe aktywa mogą niespodziewanie rzucić je na rynek, kosztem niedoświadczonych uczestników przestrzeni wirtualnych walut, którzy nabywają je dopiero, gdy kurs rośnie. 

Z najnowszego raportu na temat koncentracji memecoinów wynika, że najwięcej wielorybów posiada projekt BabyDoge. Ci bowiem stanowią aż 99,7% wszystkich inwestorów. Kolejne miejsce zajmuje kryptowaluta MEME, w przypadku której koncentracja wśród dużych posiadaczy to 96%.

Niepokojące jest również to, że wieloryby dominują na rynku wirtualnych walut tj. SHIB, FLOKI i DOGE. W ich przypadku koncentracja wynosi kolejno 75,03%, 69,33% i 54,08%. 

Wśród kryptowalut najmniej zdominowanych przez wieloryby wyróżnić możemy BONK (14,3%), TRUMP (19,89%) i WIF (22,67%). 

Rajd na memecoinach

Czołowe memecoiny doznały silnych wzrostów wraz z ogólnym ożywieniem na całym rynku kryptowalut. Wartość DOGE zwiększyła się o ponad 56% w ciągu ostatnich 7 dni. W tym samym czasie SHIB doznał wzrostu o 173%. Tymczasem zajmujący 3 pozycję wśród tej kategorii wirtualnych walut PEPE zyskał ponad 152% w ciągu tygodnia. 
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.