USA mogą zakazać algorytmicznych stablecoinów w stylu Terra USD. Jest już projekt ustawy | Wiadomości | CrypS.

USA mogą zakazać algorytmicznych stablecoinów w stylu Terra USD. Jest już projekt ustawy

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Bittrex kończy działalność w USA

Najnowszy projekt amerykańskiej ustawy o kryptowalutach może wprowadzić 2-letni zakaz tworzenia nowych algorytmicznych stablecoinów, takich jak TerraUSD Classic (USTC).


Jak podaje Bloomberg, najnowszy projekt amerykańskiej ustawy o kryptowalutach budzi obawy, ponieważ kryminalizuje tworzenie lub emisję nowych endogennie zabezpieczonych stablecoinów. „Endogennie” oznacza coś wyprodukowanego lub coś zsyntetyzowanego w organizmie lub systemie. A zatem chodzi o tworzenie algorytmicznych stablecoinów.

Według definicji sformułowanej w projekcie ustawy, dotyczy to stablecoinów, których kurs jest zależny od wartości innego cyfrowego aktywa, za którym stoi ten sam twórca, a które powstało w celu utrzymania ceny tegoż stablecoina. Wygląda jednak na to, że urzędnicy chcą dać ich twórcom szansę. Jeżeli nowe regulacje wejdą w życie, wówczas ci będą mieć 2 lata, by zmienić modele zabezpieczeń swoich coinów.

Badanie algorytmicznych stablecoinów

Projekt ustawy upoważnia Departament Skarbu USA do podjęcia badań na temat algorytmicznych stablecoinów i konsultacji m.in. z Rezerwą Federalną (FED), Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz z Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów (FDIC).

Przewodnicząca Komisji Usług Finansowych Izby, Maxine Waters i republikanin Patrick McHenry pracują nad osiągnięciem porozumienia w sprawie ustawodawstwa dotyczącego stablecoin, chociaż osoby zaznajomione z przebiegiem tych rozmów powiedziały, że nie jest jasne, czy McHenry zatwierdził najnowszy projekt. Warunki propozycji mogą jeszcze ulec zmianie przed wydaniem ostatecznej wersji.

Ochrona konsumentów w przypadku bankructwa firmy

Poza tym, w celu ochrony konsumentów w przypadku bankructwa przepisy zabraniałyby firmom łączenia środków klientów (w tym stablecoinów, kluczy prywatnych i gotówki) z aktywami firmy.

Poprzednie wersje ustawy wymagały od emitentów stablecoinów utrzymywania rezerw płynnych 1:1 dla wszystkich stablecoinów w obiegu, a także ograniczały rodzaje aktywów, które mogłyby je wspierać. Według Bloomberga, komisja może przedłożyć projekt ustawy pod głosowanie już w przyszłym tygodniu.

Bittrex kończy działalność w USAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.