Upadek FTX przypomina kryzys z 2008 roku - mówi CZ | Wiadomości | CrypS.

Upadek FTX przypomina kryzys z 2008 roku – mówi CZ

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
changpeng zhao cz

Obecna sytuacja w branży kryptowalut przypomina kryzys finansowy z 2008 roku, a w najbliższych tygodniach mogą upaść kolejne firmy. Taką opinię wyraził CEO Binance Changpeng Zhao, jak podaje Financial Times.


Na konferencji w Indonezji zasugerował, że rynek nie odczuwa jeszcze skutków kryzysu giełdy kryptowalutowej FTX i powiązanego z nią Alameda Research.

Wraz z upadkiem FTX zobaczymy efekty kaskadowe. Szczególnie ucierpią osoby znajdujące się blisko ekosystemu.

Dziennikarz Colin Wu zwrócił uwagę na podobną kwestię po złożeniu wniosku o upadłość przez FTX Group. Projekty i tokeny w które zainwestowała giełda Sama Bankmana-Frieda i Alameda Research są według niego zagrożone.

Pomimo pesymistycznych perspektyw, szef Binance wyraził przekonanie, że branża w końcu się odbuduje.

Krótka historia upadku FTX

6 listopada Zhao ogłosił chęć pozbycia się przez firmę tokenów giełdy FTX. Aktywa, wraz z BUSD były łącznie warte ~2,1 mld USD.

8 listopada Bankman-Fried i Zhao ogłosili strategiczne partnerstwo, ale 10 listopada Binance wycofała się z przejęcia FTX. Firma stwierdziła, że nie będzie w stanie rozwiązać problemów związanych z giełdą.

Uczestnicy branży pospiesznie zdystansowali się od Sama Bankmana-Frieda i platformy Alameda Research. Jeden z inwestorów FTX, firma venture capital Sequoia Capital, ogłosiła, że inwestycja o wartości 213,5 mln USD jest nie do odzyskania.

Według doniesień medialnych, amerykańscy regulatorzy rozpoczęli dochodzenie w sprawie powiązań FTX z amerykańską jednostką i Alameda Research. Działalnością platformy zainteresował się również Departament Sprawiedliwości.

9 listopada współzałożyciel i prezes Circle Jeremy Allaire porównał problemy FTX z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers, który stał się katalizatorem kryzysu w 2008 roku.

changpeng zhao czreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.