UE zatwierdza licencję MiCA dla 10 emitentów stablecoinów. Co dalej z Tetherem?
10 emitentów stablecoinów zostało zatwierdzonych przez Unię Europejską (UE) na bazie regulacji MiCA. Na liście tej zabrakło jednak Tethera.
- 10 emitentów stablecoinów zostało zatwierdzonych przez władze UE. Na liście tej nie ma tethera.
- USDT było już wycofywane z większości giełd w UE pod koniec 2024 r.
- Zdaniem ekspertów MiCA dodatkowo jeszcze osłabi rynek kryptowalut w tym regionie.
Co dalej ze stablecoinami w epoce MiCA?
Wiadomo, że na liście „szczęśliwców” są m.in. Banking Circle, emitent stablecoinów USDC, giełda Crypto.Com, Fiat Republic, Membrane Finance, Quantoz Payments, Schuman Financial, Societe Generale, StabIR i Stable Mint. Ich stablecoiny są powiązane z euro i z dolarem amerykańskim.
Mimo tego ostatniego na liście wyraźnie zabrakło Tethera, czyli najsłynniejszego emitenta dolarowego stablecoina – USDT. To o tyle dziwne, że mowa o największym stablecoinie na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wynoszącej ponad 141 miliardów USD.
𝐌𝐢𝐂𝐀 50-𝐃𝐚𝐲 𝐒𝐭𝐚𝐭𝐮𝐬 𝐔𝐩𝐝𝐚𝐭𝐞: 𝐅𝐮𝐥𝐥 𝐋𝐢𝐬𝐭 𝐨𝐟 𝐀𝐮𝐭𝐡𝐨𝐫𝐢𝐳𝐞𝐝 𝐒𝐭𝐚𝐛𝐥𝐞𝐜𝐨𝐢𝐧 𝐈𝐬𝐬𝐮𝐞𝐫𝐬 & 𝐒𝐞𝐫𝐯𝐢𝐜𝐞 𝐏𝐫𝐨𝐯𝐢𝐝𝐞𝐫𝐬 🇪🇺
50 days after MiCA’s full entry into application, here’s where we stand according to the latest ESMA interim… pic.twitter.com/OG7WwMProh
— Patrick Hansen (@paddi_hansen) February 19, 2025
Przeregulowanie rynku w UE powodem problemów?
Zdaniem niektórych MiCA to kolejny element przeregulowania rynku UE. Przykładowo, profesor i analityk rynku Steve Hanke wskazał na nadmierną regulację jako główny czynnik stojący za problemami Starego Kontynentu i że przez to europejski PKB rośnie wolniej niż USA.
Europe is being STRANGLED by EU Commission president Ursula von der Leyen’s red tape.
Between 2019-2024, the EU churned out 13,942 legal acts, while the US passed just 3,725 laws and 2,202 resolutions.
RESULT = EUROPE’S ECONOMY IS IMPLODING.
Source: FT pic.twitter.com/DhnyD7bv5n
— Steve Hanke (@steve_hanke) December 26, 2024
Z kolei Natalia Łątka, dyrektor ds. polityki publicznej i regulacji w Merkle Science, wcześniej tłumaczyła, że unijne przepisy MiCA mogą w praktyce izolować rynki europejskie, zniechęcając tym samym zagraniczne firmy do świadczenia usług w regionie.
Do tego unijne przepisy mogą również skłonić lokalne firmy kryptowalutowe do przeniesienia się poza UE. Wszystko, by uniknąć konieczności przestrzegania kosztownych ram prawnych MiCA.
Regulacje mogą więc okazać się szansą dla USA i pogrążyć UE. Na projekt przepisów zza oceanu zaczekamy jeszcze kilka dni – przedstawi je Białemu Domowi powołany przez Donalda Trumpa zespół ekspertów.
Co do samego Tethera, platformy kryptowalutowe zaczęły wycofywać USDT dla mieszkańców UE już w grudniu 2024 r. Rzecznik Tethera początkiem roku w komentarzu, jaki otrzymała redakcja Cointelegraph, stwierdził, że działania te są „rozczarowujące”.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->