UE zatwierdza licencję MiCA dla 10 emitentów stablecoinów. Co dalej z Tetherem? | Wiadomości | CrypS.

UE zatwierdza licencję MiCA dla 10 emitentów stablecoinów. Co dalej z Tetherem?

Europa
W tym artykule:

10 emitentów stablecoinów zostało zatwierdzonych przez Unię Europejską (UE) na bazie regulacji MiCA. Na liście tej zabrakło jednak Tethera.


  • 10 emitentów stablecoinów zostało zatwierdzonych przez władze UE. Na liście tej nie ma tethera.
  • USDT było już wycofywane z większości giełd w UE pod koniec 2024 r.
  • Zdaniem ekspertów MiCA dodatkowo jeszcze osłabi rynek kryptowalut w tym regionie.

Co dalej ze stablecoinami w epoce MiCA?

Wiadomo, że na liście „szczęśliwców” są m.in. Banking Circle, emitent stablecoinów USDC, giełda Crypto.Com, Fiat Republic, Membrane Finance, Quantoz Payments, Schuman Financial, Societe Generale, StabIR i Stable Mint. Ich stablecoiny są powiązane z euro i z dolarem amerykańskim.

Mimo tego ostatniego na liście wyraźnie zabrakło Tethera, czyli najsłynniejszego emitenta dolarowego stablecoina – USDT. To o tyle dziwne, że mowa o największym stablecoinie na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wynoszącej ponad 141 miliardów USD.

Przeregulowanie rynku w UE powodem problemów?

Zdaniem niektórych MiCA to kolejny element przeregulowania rynku UE. Przykładowo, profesor i analityk rynku Steve Hanke wskazał na nadmierną regulację jako główny czynnik stojący za problemami Starego Kontynentu i że przez to europejski PKB rośnie wolniej niż USA.

Z kolei Natalia Łątka, dyrektor ds. polityki publicznej i regulacji w Merkle Science, wcześniej tłumaczyła, że ​​unijne przepisy MiCA mogą w praktyce izolować rynki europejskie, zniechęcając tym samym zagraniczne firmy do świadczenia usług w regionie.

Do tego ​​unijne przepisy mogą również skłonić lokalne firmy kryptowalutowe do przeniesienia się poza UE. Wszystko, by uniknąć konieczności przestrzegania kosztownych ram prawnych MiCA.

Regulacje mogą więc okazać się szansą dla USA i pogrążyć UE. Na projekt przepisów zza oceanu zaczekamy jeszcze kilka dni – przedstawi je Białemu Domowi powołany przez Donalda Trumpa zespół ekspertów.

Co do samego Tethera, platformy kryptowalutowe zaczęły wycofywać USDT dla mieszkańców UE już w grudniu 2024 r. Rzecznik Tethera początkiem roku w komentarzu, jaki otrzymała redakcja Cointelegraph, stwierdził, że działania te są „rozczarowujące”.

Europa

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.