Token od Hedera wystrzelił o 107%! Projekt spotkał się jednak z krytyką za wprowadzenie rynku w błąd | Wiadomości | CrypS.

Token od Hedera wystrzelił o 107%! Projekt spotkał się jednak z krytyką za wprowadzenie rynku w błąd

Filip Dzięciołowski
Hedera

Kryptowaluty cechują się dużą zmienności swojej ceny. Wielokrotnie o jej dynamicznym wystrzale na północ lub silnym spadku w stosunkowo krótkim czasie decydowały informacje dot. ich emitentów, które pojawiały się w mediach. Wczoraj taka sytuacja miała miejsce w przypadku tokena HBAR od firmy Hedera, z tym że przekazany przez nią komunikat wprowadzał odbiorców w błąd i to poważny.


  • Wczoraj na profilu Hedery na X pojawiła się informacja, jakoby gigant z Wall Street – BlackRock – wybrał ich blockchain do tokenizowania swoich aktywów rzeczywistych (RWA),
  • Tak prestiżowe wyróżnienie mocno podbiłoby fundamenty tego ekosystemu, tak więc natywny token sieci – HBAR – momentalnie zareagował silnym wzrostem i skoczył o ponad 100%,
  • Jednakże okazało się, że przekazana informacja była źle przedstawiona i zakrzywiała jej stan faktyczny. Tak naprawdę ogłoszona kooperacja nie dotyczyła bezpośrednio największego na świecie zarządcy aktywami. W następstwie tego kurs kryptowaluty zaczął spadać.

Hedera zalicza wpadkę

Wczoraj, tj. we wtorek 23 kwietnia, projekt Hedera przekazał na X przełomową nowinę. Napisano, że za pośrednictwem ich blockchaina ruszy proces tokenizacji aktywów rzeczywistych (RWA) z ramienia funduszu rynku pieniężnego ICS US Treasury, którego właścicielem jest największy na świecie zarządca aktywami oraz od niedawna emitent jednego z amerykańskich ETF-ów na cenę spot bitcoina, czyli BlackRock.

Brzmi jak naprawdę gruba kolaboracja, co mocno podkreśla znaczenie Hedery w branży technologii blockchain. Oczywiście wspomniano również, że wszystko dzieje się przy wsparciu dwóch pozostały firm, a mianowicie Archax i Ownera. Przy podmiocie kalibru BlackRock jest to jednak dosyć mało znacząca informacja, a tak naprawdę to wokół nich kręci się sens całego tego ogłoszenia.

Po pojawieniu się tych doniesień kurs HBR wystrzelił o 107% do poziomu cenowego ostatni raz widzianego 25 kwietnia 2022 roku. Jednakże euforia inwestorów została równie szybko zgaszona poprzez kubeł zimnej wody, który został wylany przez założyciela Cardano Ghost Fund DAO – Chrisa O’Connora. Ten wyjaśnił bowiem, że opublikowana wczoraj informacja jest absolutnie źle sformułowana i zakrzywia faktyczny sens tego komunikatu.

Blackrock, czyli faktyczna instytucja, NIE wybrała HBAR do tokenizacji swojego funduszu. Blackrock nie był w to w żaden sposób zaangażowany i nie ma żadnego związku z protokołem. To, co się wydarzyło, to projekt HBAR za pośrednictwem stokenizowanych na rynku wtórnym akcji funduszu Blackrock. Podobnie jak mogę kupić zegarek Rolex, zrobić zdjęcie i opublikować je na moim koncie X. Nie oznacza to, że Rolex „współpracował” ze mną

– wyjaśnia przedsiębiorca.

Na ten wpis niedługo potem odpowiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Archax – Graham Rodford – który przyznał, faktycznie decyzja o ulokowaniu tego funduszu na blockchainie Hedery wyszła z inicjatywy jego firmy, a nie bezpośrednio od BlackRock.

Chwilę później kurs HBAR doświadczył korekty o ponad 30%.

Wykres cenowy HBAR na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
Hederareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.