To się naprawdę dzieje! Opłaty w sieciach L2 Ethereum spadły o 99% | Wiadomości | CrypS.

To się naprawdę dzieje! Opłaty w sieciach L2 Ethereum spadły o 99%

Filip Dzięciołowski
Ethereum cena gazu

Wczoraj miała miejsce najważniejsza aktualizacja blockchaina Ethereum od czasu słynnego The Merge, czyli zmiany algorytmu konsensusu z Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Dencun, bo tak nazywa się wczorajszy hard fork, zaczął momentalnie przynosić pożądane rezultaty sieciom warstwy 2 z tego ekosystemu.


  • Dencun to hard fork, którego podstawowym celem było skupienie się na skalowalności transakcji w głównej sieci Ethereum,
  • Tim Beiko, jeden z głównych deweloperów tego blockchaina, określił to wydarzenie mianem największego przełomu od czasu hard forka “The Merge”.

Hard fork Ethereum przynosi rezultaty

Wczoraj główna sieć blockchaina Ethereum przeszła z powodzeniem swój długo zapowiadany hard fork o nazwie Dencun. O szczegółach tego wydarzeniach pisaliśmy w tym miejscu.

Kluczową zmianą, którą chciano wywołać w środowisku sieci warstwy 2 dla tego łańcucha, było ich lepsze skalowanie pod kątem przeprowadzanych transakcji oraz doprowadzenie do skrajnego obniżenia opłat. W społeczności kryptowalut panuje takie powiedzenie, że “Ethereum to nie jest sieć dla biednych ludzi”. Pół żartem, pół serio, ale tak jest, a raczej było.

Bowiem okazuje się, że wczorajszy hard fork przynosi już zamierzone efekty! Poziom opłat w wiodących sieciach warstwy 2 został zredukowany nawet o 99%.

Taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku Starknet, gdzie właśnie odnotowano aż 99% obniżki opłat za gas. Na oficjalnym profilu tego protokołu na X pojawił się zrzut ekranu, z którego dowiadujemy się, że aktualna opłata za gas wynosi 0,04 dolara. Poziom ten wynosił jeszcze kilka dni temu ponad 6 dolarów.

Ale powyżej wspomniana sieć nie jest jedynym pozytywnym przykładem działania wczorajszego hard forka. Otóż średni poziom opłat transakcyjnych dla Optimism również doznał zmniejszenia do ​​0,05 dolara. Base, czyli L2 uruchomiona w zeszłym roku przez giełdę kryptowalut Coinbase, też może pochwalił się tym, że koszty gasu spadły do 0,064 dolara.

Problem został rozwiązany, ale tylko tymczasowo

Wczoraj wprowadzona aktualizacja była opracowywana przez programistów Ethereum przez ostatnie 2 lata. Jeden z liderów Ethereum – Tim Beiko – powiedział, że  Dencun jest “najbardziej złożonym forkiem, jaki wdrożono od czasu The Merge”.

Jednakże eksperci obawiają się, że znaczna obniżka cen gasu jest tylko chwilowym rozwiązaniem problemu skalowania Ethereum. Chodzi o to, że w miarę, jak będzie dochodzić w przyszłości do wzrostu liczby pakietów zbiorczych, które korzystają z obiektów typu blob, a popyt na przestrzeń blokową w sieciach L2 zacznie się zwiększać, problem wysokich opłat transakcyjnych może z czasem powrócić.

Wtedy potrzebna będzie nowa aktualizacja.

Ethereum cena gazureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.