Najważniejszy od roku hard fork Ethereum wdrożony! Co należy wiedzieć? | Wiadomości | CrypS.

Najważniejszy od roku hard fork Ethereum wdrożony! Co należy wiedzieć?

Karolina Zawodnik
Ethereum przeszło najważniejszy od dawna hard fork. Co należy wiedzieć

Sieć Ethereum przeszła dziś najważniejszą aktualizację od czasu hard forka Shapella. Dencun niesie ze sobą lepszą skalowalność oraz niższe opłaty transakcyjne.


  • W środę o godzinie 9:55 czasu wschodniego doszło do wdrożenia aktualizacji Dencun w sieci głównej Ethereum
  • Głównym celem wspomnianej aktualizacji jest sprawienie aby sieć drugiej co do wielkości kryptowaluty była bardziej skalowalna, a pobierane w niej opłaty niższe
  • Samo wdrożenie Decnun nie wpłynęło jednak dziś na kurs ethera (ETH). W chwili pisania tego tekstu zmiany na jego wykresie w zakresie dobowym nie przekraczają 1%

Ethereum przechodzi aktualizację Dencun

Dencun to połączenie dwóch oddzielnych wdrożeń – Deneb i Cancun. Obejmują one swoim zasięgiem dwie ważne aktualizacje warstwy konsensusu oraz warstwy wykonawczej w sieci Ethereum. W ramach wspomnianego wdrożenia wprowadzone zostały tzw. rollupy dla warstwy 2 (L2).

Aktualizacja, o której mowa wprowadziła do Ethereum “proto-danksharding”, zwany również EIP-4844. Jego celem jest zwiększenie możliwości sieci ETH w zakresie obsługiwania danych pochodzących z L2. Wszystko to dzieje się w ramach wdrożenia tzw. blobs do przechowywania danych o transakcjach.

Dencun jest uważany za najważniejszą aktualizację w Ethereum od prawie roku. Rozpoczyna on nową erę w sieci drugiej co do wielkości kryptowaluty, jeżeli chodzi o walkę z wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Podstawowe korzyści odniosą w tym przypadku projekty L2 tj. Arbitrum, Optimism czy Polygon. Te zaś pomagają w skalowaniu sieci głównej Ethereum, poprzez grupowanie transakcji od użytkowników, a następnie przekazywanie ich z powrotem do głównego blockchaina gdzie są one ponownie rozliczane w dużych partiach.

Po wdrożeniu Dencun, warstwy 2 mogą publikować dane w Ethereum, zamiast robić to w nieporęcznych polach danych transakcyjnych, w których obecnie publikują. Aktualizacja ta ma sprawić, że rozliczanie danych za rollupy będzie sprawniejsze i tańsze. W etapie końcowym ma to wpłynąć korzystnie także na pozostałych użytkowników sieci.

Wpływ aktualizacji na kurs ETH

Choć wprowadzenie Dencun pozostaje ważnym wdrożeniem, cena ethera nie doznała tuż po nim większej zmienności. Obecnie handluje ona nieco poniżej linii 4 tys. dol. za monetę. Niektórzy analitycy twierdzą, iż wydarzenie to było już wpisane w obecną cenę ETH. W ciągu ostatniego miesiąca kurs tej wirtualnej waluty wzrósł o ponad 56%.

eth
Wykres ETH. Źródło: tradingview.com
Ethereum przeszło najważniejszy od dawna hard fork. Co należy wiedziećreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.