Terra oskarża zewnętrzną firmę o doprowadzenie do upadku jej stablecoina | Wiadomości | CrypS.

Terra oskarża zewnętrzną firmę o doprowadzenie do upadku jej stablecoina

Jacek Walewski
Terra Luna UST Terra Classic [LUNC]

Firma Terraform Labs twierdzi, że animator rynku Citadel Securities przyczynił się do upadku jej stablecoina.


Terraform Labs znalazło winowajcę

Terraform Labs ponownie oskarża animatora rynku Citadel Securities za jego rolę w rzekomym „skoordynowanym, zamierzonym wysiłku”, mającym na celu doprowadzenie do spadku ceny stablecoina TerraUSD (UST), do czego faktycznie doszło w maju 2022 r.

W przypadku stablecoina spadek kursu oznacza de facto upadek takiego projektu, który przestaje być wtedy kryptowalutą o sztywnym powiązaniu kursu z innym aktywem. Citadel byłoby więc winne zniszczenia UST.

10 października Terraform Labs złożyło wniosek do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w południowym dystrykcie Florydy o zmuszenie Citadel Securities do przedstawienia dokumentów związanych z jej działaniami handlowymi, jakie miały miejsce w maju 2022 r.

Celem jest więc zapewne zbadanie, czy animator rynku faktycznie doprowadził do upadku UST. To bowiem w maja 2022 r. kurs stablecoina spadł z poziomu 1 USD do 0,02 USD, pokazując, że coin nie jest w ogóle stabilny pod kątem kursu.

Jeżeli Terra ma rację, UST nie stracił na wartości w wyniku błędu algorytmu, na którym był oparty, ale w wyniku zewnętrznego spisku – „wspólnych, zamierzonych wysiłków niektórych (…) uczestników rynku, mających na celu dokonanie krótkiej sprzedaży i spowodowanie odejścia UST od ceny jednego dolara”.

Być jak Soros!

We wniosku dodano „publicznie dostępne dowody” sugerujące, że szef Citadel, Ken Griffin, zamierzał dokonać krótkiej sprzedaży UST właśnie mniej więcej w maju 2022 r. Jako dowód dodano zrzut ekranu z czatu na kanale Discord. Z jego zapisów wynika, że Griffin miał rzekomo w jego trakcie nawiązać w kontekście do UST do strategii handlowych George’a Sorosa, który słynie m.in. z tego, że mocno zachwiał kursem funta.

Powyższe samo w sobie nie jest jednak dowodem winy i tego, że stał za atakiem na UST.

W swoim wniosku Terraform dodało, że dokumenty Citadel są kluczowe dla jej obrony w sprawie rozpoczętej w lutym przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Przypomnijmy, że firmie Terraform Labs i jej założycielowi, Do Kwonowi, zarzuca się udział w „zaaranżowaniu wielomiliardowego scamu związanego z papierami wartościowymi”.

Terra Luna USTreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.