Ten sektor jest największym wygranym w ekosystemie bitcoina. Ponad 140% zysków od początku roku | Wiadomości | CrypS.

Ten sektor jest największym wygranym w ekosystemie bitcoina. Ponad 140% zysków od początku roku

Filip Dzięciołowski
Bitcoin

Bitcoin zdołał wymazać wiele strat, które poniósł wskutek tragicznych wydarzeń z zeszłego roku. Największa z kryptowalut od 1 stycznia 2023 r. odnotowała ponad 100% wzrostu swojej ceny, jednakże to firmy z branży miningu są największym zwycięzcą, jeśli chodzi o zyski.


Nie można odmówić bitcoinowi tego, że potrafił wykorzystać swoją szansę, gdy ta się nadarzyła, i odrobić wszystkie spadki, których doświadczył na skutek silnej presji sprzedażowej na rynku.

Kryptozima, która zdominowała cały 2022 rok w tym sektorze, dała nieźle w kość największemu z cyfrowych aktywów, a katastrofalne wydarzenia, jak chociażby upadek FTX, doprowadziły jego kurs na dno na poziomie 15 000 dolarów.

Aktualny rok okazał się o wiele bardziej łaskawy dla bitcoina i pozwolił powrócić mu do ceny sprzed 15 miesięcy. Jednakże największe brawa należą się spółkom z branży wydobywczej, które są notowane na publicznych giełdach.

Firmy miningowe notują kolosalne zyski

Nie bez przyczyny zaczęliśmy ten artykuł od powrotu pamięcią do 2022 roku, którego końcówka była, nie bójmy się tego określenia, beznadziejna. Kurs bitcoina szorował po dnie na poziomie 15 000 dolarów, a przy ówczesnych cenach za energię elektryczną, firmy z branży wydobywczej były w ciężkim kryzysie.

Wielu górników musiało zacząć sprzedawać wydobyte kryptowaluty, by opłacić koszty swojej działalności, gdy ta przestawała być już momentami rentowna. Spora część podmiotów z tej branży musiała skapitulować i wyłączyć swoje maszyny, gdyż koszt ich pracy przerastał dochody.

W tym roku wraz ze wzrostem kursu bitcoina mining zyskał nowe życie, a sytuacja na tym rynku wygląda zupełnie inaczej. Zwłaszcza spółki, które zajmują się wydobyciem BTC, i są notowane na giełdach, mogą pochwalić się kapitalnymi wynikami za ten rok.

Prawie wszystkie tego typu podmioty odnotowały od początku 2023 roku wzrost o ponad 100%. Akcje lidera w tym sektorze – Marathon Digital (MARA) – w skali roku urosły o 158%.

To jeszcze nic, bowiem takie firmy, jak Iris Energy (IREN) oraz Riot Platforms (RIOT) odnotowały skok wartości swoich akcji o 168% i 186%. Warto wspomnieć, że Iris Energy skupia się na miningu wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii.

Generalnie, średni zwrot wśród jedenastu największych spółek publicznych z branży miningu BTC to 148,59%! Oznacza to więc, że inwestując w te firmy na giełdzie od początku tego roku, można było wyjść nieźle na plus, ale nie możemy oczywiście pomijać i samego bitcoina.

Oczy całego rynku kryptowalut są dziś zwrócone właśnie na BTC, którego kurs przebił dziś w nocy poziom 35 000 dolarów. Oznacza to nowy tegoroczny rekord cenowy oraz najlepszy wynik od maja 2022 roku. Co więcej, od 1 stycznia 2023 roku największa z kryptowalut zdążyła wzrosnąć aż o 113,84%.

Wzrost kursu bitcoina od początku 2023 roku. Źródło: TradingView
Bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.