Messari: Górnicy sprzedali prawie wszystkie BTC wydobyte w 2022 roku | Wiadomości | CrypS.

Messari: Górnicy sprzedali prawie wszystkie BTC wydobyte w 2022 roku

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Firma energetyczna YPF przechodzi na wydobycie kryptowalut

Górnicy notowani na giełdzie wyprzedali prawie wszystkie bitcoiny wydobyte w 2022 roku, wywierając presję na cenę kryptowaluty. Zwrócił na to uwagę starszy analityk Messari, Tom Dunleavy.


Według jego danych, 10 firm giełdowych wydobyło ~40 700 BTC i sprzedało ~40 300 BTC od początku roku.

To jest stały przeciwny wiatr dla bitcoina. Z żadnego powodu nie jest to dobra teza dla byczego sentymentu na parze ETH/BTC.

W maju górnicy notowani na giełdzie po raz pierwszy sprzedali około 100 procent wydobytej kryptowaluty, a w czerwcu zaczęli upłynniać zgromadzone rezerwy. Trend ten był kontynuowany w lipcu, a w sierpniu i wrześniu nastąpiło jego przełamanie.

Spośród czołowych spółek miningowych tylko Marathon Digital i Hut 8 potwierdziły strategię akumulacji. Użytkownicy zwrócili uwagę na utrzymywanie przez Riot Blockchain i HIVE dużych pozycji w bitcoinie.

Większość komentatorów nie zgodziła się z wnioskami Dunleavy’ego. Zwrócili oni uwagę na znikome znaczenie sprzedaży przez górników w porównaniu z dziennym wolumenem obrotu kryptowalutą. Dyrektor PR w Compass Mining – William Foxley napisał:

Roczny przychód górników Bitcoina wynosi 10 miliardów dolarów. Dzienny wolumen obrotu wynosi 2,4 miliarda dolarów podczas hossy. Mówisz poważnie?

Dunleavy’emu przypomniano również o niedawnym badaniu Jarana Melleruda z Hashrate Index. Ekspert ocenił, że nawet wyeliminowanie 300 proc. dziennej produkcji przez górników nie przekracza 0,63 proc. wolumenu rynku spot bitcoina.

Z kolei założyciel BlockTower Capital, Ari Paul, poparł Dunleavy’ego:

Jednak presja sprzedaży nawet 1 mld USD powoduje zwykle, że bitcoin traci ponad 30 mld USD wartości rynkowej. Nie dajcie się zwieść liczbom dotyczącym płynności finansowej. To bardzo mylące, jeśli chodzi o wpływ na rynek.

BTC vs ETH

Użytkownicy zauważyli również, że Dunleavy wyraźnie wskazał na możliwe zalety Ethereum w stosunku do pierwszej kryptowaluty. Ekspert miał prawdopodobnie na myśli przejście sieci na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) w wyniku wrześniowej aktualizacji The Merge.

Bitcoin od tego czasu spadł na wartości z 20 256 dolarów do 16 677 dolarów – jest to około 17,6 procent różnicy. Notowania ETH spadły z 1635 USD do 1196 dolarów czyli o ~27% (CoinGecko). Były trader Dan Ripoll powiedział:

Kapitulacja górników jest zjawiskiem krótkotrwałym. 2022 uniemożliwia przewidywanie i prognozowanie, że będzie on trwały. Również sprzedaż dystrybuuje BTC do społeczności w lepszy sposób niż PoS, gdzie monety są skupione przez najlepszych posiadaczy/walidatorów.

Firma energetyczna YPF przechodzi na wydobycie kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.