Górnicy notowani na giełdzie wyprzedali prawie wszystkie bitcoiny wydobyte w 2022 roku, wywierając presję na cenę kryptowaluty. Zwrócił na to uwagę starszy analityk Messari, Tom Dunleavy.
Według jego danych, 10 firm giełdowych wydobyło ~40 700 BTC i sprzedało ~40 300 BTC od początku roku.
To jest stały przeciwny wiatr dla bitcoina. Z żadnego powodu nie jest to dobra teza dla byczego sentymentu na parze ETH/BTC.
W maju górnicy notowani na giełdzie po raz pierwszy sprzedali około 100 procent wydobytej kryptowaluty, a w czerwcu zaczęli upłynniać zgromadzone rezerwy. Trend ten był kontynuowany w lipcu, a w sierpniu i wrześniu nastąpiło jego przełamanie.
Spośród czołowych spółek miningowych tylko Marathon Digital i Hut 8 potwierdziły strategię akumulacji. Użytkownicy zwrócili uwagę na utrzymywanie przez Riot Blockchain i HIVE dużych pozycji w bitcoinie.
Większość komentatorów nie zgodziła się z wnioskami Dunleavy’ego. Zwrócili oni uwagę na znikome znaczenie sprzedaży przez górników w porównaniu z dziennym wolumenem obrotu kryptowalutą. Dyrektor PR w Compass Mining – William Foxley napisał:
Roczny przychód górników Bitcoina wynosi 10 miliardów dolarów. Dzienny wolumen obrotu wynosi 2,4 miliarda dolarów podczas hossy. Mówisz poważnie?
Dunleavy’emu przypomniano również o niedawnym badaniu Jarana Melleruda z Hashrate Index. Ekspert ocenił, że nawet wyeliminowanie 300 proc. dziennej produkcji przez górników nie przekracza 0,63 proc. wolumenu rynku spot bitcoina.
Z kolei założyciel BlockTower Capital, Ari Paul, poparł Dunleavy’ego:
Jednak presja sprzedaży nawet 1 mld USD powoduje zwykle, że bitcoin traci ponad 30 mld USD wartości rynkowej. Nie dajcie się zwieść liczbom dotyczącym płynności finansowej. To bardzo mylące, jeśli chodzi o wpływ na rynek.
BTC vs ETH
Użytkownicy zauważyli również, że Dunleavy wyraźnie wskazał na możliwe zalety Ethereum w stosunku do pierwszej kryptowaluty. Ekspert miał prawdopodobnie na myśli przejście sieci na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) w wyniku wrześniowej aktualizacji The Merge.
Bitcoin od tego czasu spadł na wartości z 20 256 dolarów do 16 677 dolarów – jest to około 17,6 procent różnicy. Notowania ETH spadły z 1635 USD do 1196 dolarów czyli o ~27% (CoinGecko). Były trader Dan Ripoll powiedział:
Kapitulacja górników jest zjawiskiem krótkotrwałym. 2022 uniemożliwia przewidywanie i prognozowanie, że będzie on trwały. Również sprzedaż dystrybuuje BTC do społeczności w lepszy sposób niż PoS, gdzie monety są skupione przez najlepszych posiadaczy/walidatorów.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
