Rząd USA reaguje na kryzys bankowy, a BTC skacze o ponad 9%

Rząd USA reaguje na kryzys bankowy, a BTC skacze o ponad 9%

Anna Sutowicz
Bitcoin na amerykańskich uczelniach

Ceny kryptowalut wzrosły przez wieści o interwencji rządu USA w sektorze bankowym.


Po wspólnym oświadczeniu Rezerwy Federalnej, Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych i Federalnej Korporacji Gwarantowania Depozytów (FDIC) kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut ponownie przekroczyła 1 bilion dolarów. W szczytowym momencie ostatniej doby cena bitcoina (BTC) sięgnęła 22 728 USD (wzrost o ponad 9%), a Ethereum (ETH) 1 629 USD (wzrost o ok. 8 %) po czym kurs BTC cofnął się do 22 082 USD, a ETH do 1580 USD.

Traderzy obstawiający spadki na całym rynku zostali zaskoczeni, ponieważ w ciągu 24 godzin w związku z ożywieniem na szerszym rynku, zlikwidowano 181 mln USD shortów. Całkowita kwota likwidacji sięgnęła ostatniej doby 238 mln USD (dane Coinglass).

Administracja prezydenta USA ogłosiła w niedzielę wieczorem, że deponenci upadłego Silicon Valley Bank będą mieli dostęp do wszystkich swoich pieniędzy w poniedziałek rano, zatwierdzając nadzwyczajną interwencję mającą na celu zapobieżenie kryzysowi w systemie finansowym.

Rząd USA reaguje na potencjalny kryzys bankowy

Władze Stanów Zjednoczonych poinformowały również, że rozszerzają ochronę na deponentów drugiego banku, Signature Bank of New York, który został zamknięty w niedzielę przez stanowe organy regulacyjne w związku z rozprzestrzenianiem się niepokoju w sektorze finansowym. Osobno, Rezerwa Federalna ogłosiła, że tworzy instrument kredytowy dla krajowych banków, mający na celu wsparcie ich przed ryzykiem finansowym spowodowanym przez piątkowy upadek SVB.

Urzędnicy Fed odmówili podania konkretnej wielkości tego nowego programu kredytowego, jednakże dali do zrozumienia, że będzie on wystarczająco duży, aby pokryć biliony dolarów potencjalnych wniosków – podaje Washington Post. Seria kryzysowych manewrów władz federalnych odzwierciedlała strach, który przetoczył się przez sektor bankowy zaledwie parę dni po upadku Silicon Valley Bank, który wielu ekspertów finansowych uważało początkowo za odosobniony epizod.

Bitcoin na amerykańskich uczelniachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.