Sześć ze 109 osób związanych z PlusTokenem usłyszało akt oskarżenia | Wiadomości | CrypS.

Sześć ze 109 osób związanych z PlusTokenem usłyszało akt oskarżenia

Zerelik Maciej
plustoken scam

Sześć ze 109 osób aresztowanych ostatnio przez chińskie władze w związku z kryptowalutowym schematem Ponziego PlusToken, usłyszało akt oskarżenia.

Chen Shaofeng, Luu Jianghua, Lu Jianghua, Lu Qinghai, Jin Xinghai, Wang Yin i Zhang Qin zostali oskarżeni przez prokuraturę w Xiangshui County i Yancheng City, w dniu 7 września. Władze stwierdziły, że podejrzani „organizowali i prowadzili piramidę finansową”.

Pod koniec lipca aresztowano 109 osób podejrzanych o udział w PlusToken. Według władz, aż 27 osób zasiadało w kierowniczych fotelach, a 82 osoby były „kluczowymi” promotorami scamu.

W maju doszło do aresztowania głównego przywódcy całego przedsięwzięcia, a w lipcu 2019 r. z Vanuatu do Chin ekstradowano kolejnych sześciu podejrzanych.

Czym jest PlusToken?

W lutym 2018 r. PlusToken opublikował swoją białą księgę, twierdząc, że jest południowokoreańską giełdą kryptowalutową. Scam oferował oprocentowane rachunki, generujące zyski w wysokości od 10% do 30% miesięcznie w postaci natywnego tokena „PLUS”.

Do dnia 30 maja 2019 roku, od 3 milionów niczego niepodejrzewających inwestorów, oszustom udało się wyłudzić ponad 200 000 Bitcoinów (BTC), 789 000 Ethereum (ETH) i 26 mln Eos (EOS).

Po tym jak użytkownicy PlusTokena stracili dostęp do swoich środków, w sprawę zaangażowała się chińska policja. Wydaje się, że od czasu ostatnich aresztowań, nie miały miejsca żadne większe ruchy funduszy scamu. Ostatnie transfery środków miały miejsce pod koniec czerwca.

Kilka dni później scam znowu próbował wysłać skradzione środki. PlusToken podpisał ponad 140 transakcji, które miały podzielić wysłane środki, przesyłając je dalej, na dziesiątki innych adresów. Transakcje utknęły w mempolu na kilkanaście godzin.

W marcu, udostępniony został raport sporządzony przez badaczy z firmy OXT Research. Firma twierdziła, że przestępcy zdążyli wyprowadzić na rynek już 70% wyłudzonych środków.

plustoken scam
reklama
reklama