PlusToken przeniósł 67 mln dolarów w EOS do nieznanego portfela | Wiadomości | CrypS.

PlusToken przeniósł 67 mln dolarów w EOS do nieznanego portfela

Zerelik Maciej
piramida plus token mogła doprowadzić do 3 mld USD strat

Portfel związany z kryptowalutową piramidą – PlusToken przeniósł 26 316 339 tokenów EOS (o wartości ponad 67 mln dolarów w momencie pisania tego artykułu), na anonimowy adres utworzony mniej niż 24 godziny temu. Transakcja została zauważona przez twitterowy profil Whale Alert.

PlusToken – największy przekręt w historii kryptowalut

PlusToken jest uważany za jeden z największych przekrętów w historii kryptowalut. Zanim upadł, udało mu się wyłudzić od niczego nie świadomych inwestorów aktywa o wartości prawie 3 miliardów dolarów, w postaci Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH) i EOS.

Platforma została uruchomiona w maju 2018 roku, działając jako portfel kryptowalutowy i program inwestycyjny oferujący wysokie miesięczne zyski. Scam był promowany głównie w Chinach oraz Korei Południowej.

W lipcu 2019 roku, w Vanuatu, w ramach dochodzenia dotyczącego tej piramidy finansowej, aresztowano sześciu chińczyków, a następnie poddano ich ekstradycji do Chin. W tym czasie PlusToken twierdził, że aresztowane osoby były regularnymi użytkownikami, a nie współzałożycielami firmy.

W następnym miesiącu PlusToken zaczął przenosić swoje środki na giełdę, podejmując pozorną próbę ich wypłacenia.

SCAM nie był przedmiotem dyskusji w zachodniej społeczności kryptowalutowej aż do sierpnia 2019 r., kiedy to firma Ciphertrace, zajmująca się analizą blockchaina, powiadomiła o podejrzanym projekcie. Według Ciphertrace, PlusToken wyłudził około 2,9 mld dolarów od około 3 mln osób.

Czy PlusToken manipuluje ceną EOS?

W przeszłości po podobnych ruchach, wykonywanych z portfeli związanych z PlusTokenem, pojawiało się podejrzenie masowej sprzedaży na giełdach kryptowalutowych. To z kolei doprowadzało do znacznych zmian cen BTC, ETH i i innych altcoinów.

W listopadzie 2019 r. anonimowy badacz kryptowalut – Ergo zasugerował, że prawdopodobnie głównym motorem napędowym wyprzedaży bitcona na rynku byli oszuści z PlusToken, którzy sprzedali 200.000 BTC. Podobną opinię wyraziła także firma Chainlysis w swoim raporcie z grudnia 2019 r. Zasugerowała ona, że oszuści z PlusToken mogą wykorzystywać do sprzedaży BTC rynki pozagiełdowe, obniżając przy tym cenę.

W momencie pisania tego artykułu, cena EOS pozostaje nienaruszona. Aktualnie kosztuje on 2.55 dolara i jest na 0.72% plusie w ciągu ostatnich 24 godzin.

piramida plus token mogła doprowadzić do 3 mld USD strat
reklama
reklama