Szef banku centralnego Australii: stablecoiny mogą być lepsze niż CBDC | Wiadomości | CrypS.

Szef banku centralnego Australii: stablecoiny mogą być lepsze niż CBDC

Anna Sutowicz
stablecoiny lepsze niż CBDC

Cyfrowe tokeny zorientowane na konsumenta wydawane przez prywatne firmy mogą być lepsze niż tokeny emitowane przez bank centralny. Tak powiedział szef australijskiego banku centralnego.


Phillip Lowe, szef banku centralnego Australii przemawiając na spotkaniu urzędników finansowych G20 w Indonezji, stwierdził, że ​​stablecoiny mogą być bardziej wydajne i preferowane niż waluty cyfrowe emitowane przez Bank Centralny (CBDC). Kwestia tylko odpowiedniej konfiguracji ram regulacyjnych:

Wydaje mi się, że prywatne rozwiązanie byłoby lepsze, gdybyśmy mogli odpowiednio skonfigurować mechanizmy regulacyjne na rynku stablecoin.

Twierdzi, że niemożliwe jest używanie stablecoinów w skali globalnej bez odpowiedniego nadzoru:

Jeśli te tokeny będą powszechnie używane przez społeczność, powinny być wspierane przez rząd lub regulowane w taki sam sposób, w jaki regulujemy depozyty bankowe. Mam tendencję do myślenia, że ​​prywatne rozwiązanie będzie lepsze – jeśli uda nam się uzyskać właściwe ustalenia regulacyjne – ponieważ sektor prywatny jest lepszy niż bank centralny w innowacjach i projektowaniu funkcji dla tych tokenów.

Kryptowaluty i DeFi nie znikną

Szef Hong Kong Monetary Authority, Eddie Yue, stwierdził natomiast, że bliższe spojrzenie na stablecoiny może pomóc złagodzić ryzyko projektów zdecentralizowanych finansów (DeFi), które są częścią ekosystemu kryptowalut:

Pomimo incydentu z Terra-Luna uważam, że kryptowaluty i DeFi nie znikną – chociaż można je powstrzymać, ponieważ technologie i innowacje stojące za tymi zmianami prawdopodobnie będą ważne dla naszego przyszłego systemu finansowego.

Lowe i inni paneliści wspólnie stwierdzili, że należy zrobić więcej, by stworzyć właściwy system regulacyjny dla stablecoinów i branży krypto jako całości.

Czym są stablecoiny?

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut lub tokenów zaprojektowanych w celu utrzymania stabilnego kursu względem danego aktywa – najczęściej waluty fiat. Wykorzystywane są zazwyczaj na giełdach kryptowalutowych (scentralizowanych jak i zdecentralizowanych), marketach i procesorach płatniczych, by utrzymać względnie tę samą wartość podczas wymiany, a także nie stracić przy wahaniu niestabilnych kursów kryptowalut.

Więcej na temat stablecoinów przeczytasz w naszym artykule: Stablecoin czym jest i jak działa?

stablecoiny lepsze niż CBDCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.