Sui o krok od tragedii. Sieć miała poważną lukę w swoich zabezpieczeniach | Wiadomości | CrypS.

Sui o krok od tragedii. Sieć miała poważną lukę w swoich zabezpieczeniach

Patryk Chodyniecki
sui blockchain

Fundacja Sui przyznała nagrodę w wysokości 500 000 dolarów firmie audytowej CertiK  za odkrycie potencjalnej drogi ataku na ich sieć. Co znajdował się błąd? 


Luka w zabezpieczeniach dotyczyła nieskończonej pętli w kodzie Sui. Z jej powodu można było uruchomić złośliwy smart kontrakt i spowodować, że węzły blockchaina zaczną krążyć w nieskończonym cyklu, co w praktyce sparaliżowałoby sieć. Sama metoda hakerska różni się od klasycznych ataków, które wyłączają łańcuchy przez zniszczenie węzłów. W praktyce atak typu HamsterWheel wpędza wszystkie węzły w stan nieustannego działania bez przetwarzania nowych transakcji, tak jakby biegały w kołowrotku dla chomika. Ta strategia może sparaliżować całe sieci, skutecznie je wyłączając – stwierdził CertiK w komunikacie prasowym opublikowanym w poniedziałek.

 

Zastosowane środki zaradcze

Według Fundacji Sui, gdy tylko zidentyfikowano błąd, zespół programistów zainstalował dwa kluczowe rozwiązania, które zmniejszyłyby potencjalny negatywny wpływ podobnego ataku w przyszłości. CertiK potwierdził, że poprawki błędu zostały już wdrożone i obiecał opublikować pełny raport techniczny niezwłocznie. 

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że program doprowadził do znalezienia i naprawienia tego błędu przed uruchomieniem Sui. Dzięki bug bounty, ale także solidnemu podejściu audytów zewnętrznych i dogłębnym testom wewnętrznym, pierwsze sześć tygodni działania głównej sieci Sui były niezwykle płynne z punktu widzenia operacyjnego i bezpieczeństwa

– wskazuje Darius Goore, szef komunikacji w Fundacji Sui.

Blockchain Sui

Sui to sieć blockchain typu layer-1, zbudowana na Move. Została uruchomiona w maju tego roku. Od momentu powstania projekt zachęcał programistów do budowania na swojej platfromie, a ponadto nawiązał kilka partnerstw, w tym ostatnią integrację z OKX Web3 Wallet.

Dane z Sui Explorer pokazują, że łączna liczba aktywnych adresów w sieci wynosi 871 630, a dziennie 9 253. Sieć przetworzyła ponad 13 milionów bloków transakcji od momentu jej uruchomienia. Dodatkowo, wyemitowano na niej ponad 2 miliony NFT w ramach 963 kolekcji, które posiadają ponad 460 000 właścicieli.

Chociaż platforma miała już do czynienia z atakami hakerskimi, to nigdy wcześniej nie zmagała się z luką typu HamsterWheel. To pokazuje znaczenie audytów bezpieczeństwa w dynamicznie rozwijającym się świecie blockchain, a nagroda przyznana firmie CertiK jest zachętą i smaczkiem dla innych podmiotów, które mogą zadbać o jakość obecnych usług w branży krypto. 

sui blockchainreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.