Stablecoiny w sieci Bitcoina już niebawem! CEO Lightning Labs ujawnia nowe szczegóły | Wiadomości | CrypS.

Stablecoiny w sieci Bitcoina już niebawem! CEO Lightning Labs ujawnia nowe szczegóły

Filip Dzięciołowski
Stablecoiny bitcoin

Kryptowaluty posiadające sztywny kurs z daną walutą fiducjarną za jakiś czas mogą oficjalnie funkcjonować w obiegu ekosystemu bitcoina. Takie informacje potwierdziła właśnie CEO Lightning Labs, czyli firmy stojącej za rozwojem warstwy drugiej blockchaina BTC.


  • Elizabeth Stark oznajmiła, że prace nad wprowadzeniem systemu umożliwiającego emisję stablecoinów w sieci Bitcoina posuwają się do przodu,
  • CEO Lightning Labs podczas swojego wystąpienia na londyńskiej konferencji FT Live mówiła o zaletach tego rozwiązania,

Kolejna zmiana w sieci Bitcoina

Nadchodzi kolejna rewolucyjna zmiana w sieci Bitcoina. Jeszcze do niedawna przez ponad dekadę działania blockchain ten był stosowany stricte do przeprowadzania transakcji peer-to-peer w największej z kryptowalut.

Na początku 2023 roku ekosystem ten doświadczył zatrzęsienia na wieść, że uruchomiono w nim protokół Ordinals. Za jego pośrednictwem możliwe stało się wybijanie na tym łańcuchu bitcoinowych inskrypcji i tokenów oparty o standard BRC-20.

Zwolenników tych opcji było tylu samo, co przeciwników wzywających do odrzucenia tej “herezji”. Kilka miesięcy później okazało się, że w sieci pojawią również… gry video. Jak widać, pierwotne docelowe działanie blockchaina uruchomionego w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto z biegiem lat zaczyna ewoluować i otrzymywać nowe formy.

Obecnie wyczekiwaną przełomową zmianą jest pojawienie się w nim stablecoinów. A to może mieć miejsce już w niedalekiej przyszłości, o czym na pierwszym dniu konferencji Crypto and Digital Assets FT Live w Londynie opowiadała Elizabeth Stark, dyrektor generalna Lightning Labs.

Bitcoin i stablecoiny? To już się dzieje

Stabilne kryptowaluty na blockchainie Bitcoina mogą niebawem stać się faktem za sprawą uruchomionego w 2021 roku protokołu Taproot Assets, który dostarcza do tego ekosystemu funkcjonalności pozwalających na wprowadzenie właśnie tego typu cyfrowych monet i tokenizowanych aktywów.

Stark oznajmiła, że programiści jej firmy w ostatnim czasie dokonali kolejnych postępów w tym temacie i są obecnie na etapie tworzenia środowiska testowego w drugiej warstwie sieci BTC, czyli Lightning Network.

Przedsiębiorczyni opowiadała przy tym, jak ważną rolę, nie tylko na rynku kryptowalut, ale ogólnie w kwestii finansów, pełnią dziś bitcoin i stablecoiny. Jest to dla wielu osób bezpieczna opcja na magazynowanie wartości swoich zasobów.

Dlatego właśnie teraz budujemy ten protokół i tę technologię. Nie emitujemy aktywów, budujemy tory. Emitenci aktywów będą korzystać z naszej technologii do emitowania tokenizowanych aktywów w świecie rzeczywistym

– wyjaśniła Stark.

Kapitalizacja rynkowa samych stablecoinów w ostatnich latach znacznie wzrosła, do czego znacząco przyczyniły się niepokoje gospodarczo- społeczne, takie jak wybuch pandemii Covid-19, wysoka inflacja oraz konflikty militarne.

Posiadanie opcji przenoszenia wartości posiadanych bitcoinów do stabilnych kursowo cyfrowych aktywów jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, na które widzi się rosnący popyt. Stark uważa, że inne blockchainy, jak chociażby Ethereum i drugie warstwy generują problem w postaci wysokich opłat transakcyjnych.

Stablecoiny bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.