Sprzedajcie wszystkie tokeny Cardano (ADA) - sugeruje firma K33 w swoim raporcie | Wiadomości | CrypS.

Sprzedajcie wszystkie tokeny Cardano (ADA) – sugeruje firma K33 w swoim raporcie

Jacek Walewski

Nowy raport firmy K33, zajmującej się badaniami nad kryptowalutami, zawiera zaskakujące ostrzeżenie dot. cardano. Czy inwestorzy powinni pozbyć się swoich cyfrowych aktywów ADA?


  • Według K33 inwestorzy powinni szybko sprzedać swoje tokeny ADA,
  • Firma uważa, że sieć projektu jest w praktyce nie używana przez rynek.

Dlaczego posiadacze ADA powinni sprzedawać swoje tokeny?

Jak we wskazanym raporcie napisał dyrektor ds. badań w K33, Anders Helseth, posiadacze ADA powinni szybko sprzedać swoje tokeny. Powód? Nie ma „dowodu na to, że cardano jest używane do czegokolwiek”. Innymi słowy, użyteczność tokenu jest niemal żadna.

Oczywiście inwestorzy mogą racjonalizować swoją inwestycję. Jak wskazał Helseth, fani Cardano będą bronić projektu, że w sieci Cardano rejestruje się średnio około 90 000 transakcji dziennie. Tyle że, jak wyjaśnia, ten argument nie jest wystarczający. Chodzi o to, że transakcje w blockchainie niekoniecznie są równoznaczne z „znaczącymi  transakcjami”.

Z raportu wynika też, że w sieci Cardano nie dzieje się nic innego poza transferami wymiany ADA. Mamy więc do czynienia z  „łańcuchem duchów”. Blockchain nie jest wykorzystywany w realnej gospodarce.

Analityk K33 kontynuuje w raporcie swoją myśl i wskazuje, że realne ruchy na rynku blockchaina mają miejsce w protokołach. W przypadku Cardano brakuje tego typu „zewnętrznego dowodu”. W tym kontekście wspomniano sytuację na rynku stablecoinów. Giganci tej branży, czyli Tether i Circle, nawet nie zintegrowały swoich stablecoinów z Cardano. To kolejny dowód na to, że sieć jest właściwie bezużyteczna.

Cardano pozostanie liliputem

Na końcu wytrwały czytelnik natknie się tezę, która może sprowokować go do kliknięcia „sell” na rynku ADA. K33 uważa, że Cardano nigdy nie stanie się dużym projektem, takim na miarę Ethereum. Temu też posiadaczom ADA zaleca się sprzedaż swoich tokenów, bowiem te z czasem staną się bezwartościowe.

Czy raport zawiera słuszne tezy? Częściowo tak. Tyle że problem opisany powyżej dot. sporej części projektów. Sieć Ethereum jest bazą dla NFT, smart kontraktów czy DeFi. Cardano oferuje podobne możliwości, ale rynek z jakiś powodów z nich nie korzysta. Może twórcy ADA powinni zastanowić się, jak to zmienić?
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.