Siły powietrzne USA chcą stosować technologię Blockchain w systemach walki powietrznej | Wiadomości | CrypS.

Siły powietrzne USA chcą stosować technologię Blockchain w systemach walki powietrznej

Zerelik Maciej
airforce blockchain

Siły Powietrzne USA (USF) kontynuują serię blockchainowych inwestycji. USF chce wcielić blockchain w przestrzeń systemów zarządzania walką.

Siły Powietrzne USA przyglądają się technologii blockchain

Raytheon BBN Technologies oświadczył w tym tygodniu, że wygrał przetarg o wartości 495 039 dolarów, zatytułowany: „Characterizing the applicability and relevance of DLT (Distributed Ledger Technology) in Air C2” (CARDIAC) from the Air Force Research Laboratory (AFRL).

Zgodnie ze szczegółami, umowa oznacza, że naukowcy i badacze z Raytheon będą myśleć nad tym, w jaki sposób technologia blockchain może korzystnie wpłynąć na zdolność dowódcy do bezpiecznego obserwowania nieba i swoich pilotów.

Pomimo że plan jest obiecujący, a finansowanie, zaangażowane strony i główny temat są znane, istnieje niewiele informacji dot. pełnego zakresu projektu i tego, czy przejdzie on wkrótce do etapów rozwoju.

Pułkownik Neil Barnas powiedział dla portalu CoinDesk, że wykorzystanie technologii blockchain może być atutem dla C2 USAF. Dodał, że dystrybucja scentralizowanych systemów w inny sposób, czyni je mniej podatnymi na atak wroga.

„Jeśli masz jeden system dowodzenia i kontroli, który nimi rządzi, to tak naprawdę właśnie stworzyłeś cel.”

Finansowanie nowych technologii

W tym roku USAF dało jasno do zrozumienia, że przygotowuje się do wydania milionów dolarów na modernizację C2. Oficerowie w przeglądzie budżetu FY2021 napisali:

„Wysoce zaawansowane i zabójcze narzędzia pomagają lotnikom zwyciężyć w walce na wysokim poziomie”

Raytheon już wcześniej współpracował z Forcepoin, oddziałem firmy, który opatentował blockchainowy projekt opisujący złożony system monitorowania i zarządzania zachowaniami użytkowników.

System ten miał na celu przechowywanie danych o interakcjach z użytkownikami, które mogą być obserwowane elektronicznie i wykorzystywał te dane do zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego.

W międzyczasie Departament Obrony USA jest również zainteresowany wykorzystaniem blockchaina w celu wzmocnienia ochrony cyberprzestrzeni. Jak wynika z raportu, Pentagon chce zbadać potencjał technologii DLT w ramach zakrojonej na szeroką skalę strategii modernizacji cyfrowej.

airforce blockchain
reklama
reklama