Sieć Lightning Network rozrosła się o 75% w ciągu roku | Wiadomości | CrypS.

Sieć Lightning Network rozrosła się o 75% w ciągu roku

Michał Misiura
sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów

Według danych LN w Bitcoin Visuals, 8 lutego sieć Lightning osiągnęła liczbę 8900 węzłów. Tym samym druga warstwa sieci bitcoin zbliża się w stronę coraz powszechniejszej adopcji. 

Sieć Lightning Network odnotowała rekordową liczbę otwartych węzłów, ale nie jest to jej jedyny sukces. Bitcoiny zablokowane w LN nigdy nie były warte tyle ile teraz, czyli ponad 42 mln USD. Wynika to z rosnącej w ostatnich tygodniach ceny pierwszej kryptowaluty. Liczba BTC znajdujących się w sieci utrzymuje się na podobnym poziomie od sierpnia zeszłego roku i waha się w przedziale od 1000 do 1100.

Całkowita liczba kanałów otwartych pomiędzy węzłami wynosi w tej chwili około 38 600. Jest to najlepszy wynik od maja 2019 roku. Liczba ta dotyczy jednak publicznie dostępnych kanałów, nie uwzględniając wszystkich prywatnych połączeń.

Co napędza adopcję Lightning Network?

Jednym z czynników, który sprawia, że Lightning Network zyskuje na popularności jest coraz powszechniejsze przyjęcie technologii przez duże giełdy kryptowalut. Od 2019 roku swój własny węzeł LN obsługuje Bitfinex. Przyłączenie się do drugiej warstwy sieci bitcoina zapowiedziały na ten rok także OKEx oraz Kraken.

Drugim motorem napędowym dla szybszej adopcji Lightning Network są występujące w ostatnim czasie wysokie opłaty transakcyjne oraz długi czas zatwierdzania transakcji na blockchanie pierwszej kryptowaluty. W związku z hossą na rynku do rzadkości nie należą sytuacje, gdy opłaty transakcyjne wynoszą około 15 USD, a czas na potwierdzenie transferów dochodził nieraz do 30 minut.

Lightning Network to rozwiązanie, które funkcjonuje jako druga warstwa sieci bitcoina. Nie obciąża jego blockchaina, korzystając z kanałów płatności uruchomionych przez użytkowników. Dzięki temu umożliwia znaczne skrócenie czasu zatwierdzania transakcji oraz minimalizuje opłaty do tego stopnia, że można przesyłać nią niemal groszowe kwoty w BTC.

sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów
reklama
reklama