Sędzia wydał wyrok z pomocą ChatGPT
Kolumbijski sędzia wykorzystał ChatGPT do rozstrzygnięcia, czy ubezpieczenie dziecka z zaburzeniem autystycznym powinno pokryć koszty leczenia. Informację na ten temat podał The Guardian.
Juan Manuel Padilla, sędzia z Cartageny, stwierdził, że wszystkie koszty leczenia i transportu powinny być pokryte przez firmę ubezpieczeniową. Jak wynika ze sprawy, rodziców dziecka nie było na to stać.
Sama decyzja nie wywołała poruszenia. Kontrowersje wzbudziło jednak umieszczenie w orzeczeniu wskazówki dotyczącej chatbota. Dokumenty prawne pokazują, że Padilla zadał mu przynajmniej jedno konkretne pytanie prawne:
“Czy małoletni z autyzmem jest zwolniony z opłat za leczenie?”.
Odpowiedź ChatGPT zbiegła się z ostateczną decyzją sędziego:
Tak, to prawda. Zgodnie z kolumbijskim prawem nieletni, u których zdiagnozowano autyzm, są zwolnieni z opłat za leczenie.
Wykorzystanie AI w prawie
Sprawa wywołała debatę na temat wykorzystania AI w interpretacji dokumentów prawnych i została skrytykowana przez niektórych kolegów Padilli.
Sędzia powiedział w swojej obronie, że ChatGPT może sprawić, iż “rozdęty system prawny” Kolumbii będzie bardziej wydajny. Podkreślił też, że na poparcie swojej decyzji posłużył się precedensem z poprzednich orzeczeń.
Według Padilli, chatbot i inne podobne aplikacje mogą być przydatne do “ułatwiania pisania tekstów”, ale nie do zastępowania ludzi.
Zadając pytania do aplikacji, nie przestajemy być sędziami, istotami myślącymi.
Sędzia argumentuje, że ChatGPT zapewnia usługi podobne do sekretarki i robi to w “zorganizowany, prosty i uporządkowany sposób”. Jego zdaniem mogłoby to poprawić czas reakcji w wymiarze sprawiedliwości.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.