SEC, Prometheum i powiązania z Chinami. Dochodzenie, z którego może wyjść wielka afera | Wiadomości | CrypS.

SEC, Prometheum i powiązania z Chinami. Dochodzenie, z którego może wyjść wielka afera

Członkowie Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych USA żądają odpowiedzi od szefów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Urzędu Regulacji Rynku Finansowego (FINRA) w sprawie uzyskania przez spółkę Prometheum licencji maklerskiej specjalnego przeznaczenia (SPBD).


Powraca sprawa Prometheum

Powracamy do sprawy kontrowersyjnej firmy Prometheum. Ta została założona w 2017 r. Właściwie do obecnego roku niemal nikt o niej nie słyszał. Przełomem było pojawienie się jej współzałożyciela i współdyrektora generalnego Aarona Kaplana w Kongresie. W czerwcu zeznawał przed komisją Izby Reprezentantów. Powód? Firma otrzymała miesiąc wcześniej licencję SPBD. Na papierze zajmuje się kryptowalutami. W praktyce jednak nie ma z tym rynkiem wiele wspólnego.

Niektórzy sugerują, wkraczając trochę na terytorium teorii spiskowych, że SEC chciała wykorzystać Prometheum na podparcie swoich tez dot. giełdy kryptowalut. Miało chodzić o to, że Komisja wydała licencję SPBD dla tej firmy, co mogło być argumentem przeciwko temu, że jest wrogo nastawiona do rynku blockchaina.

Teraz przewodniczący komisji Izby Reprezentantów Patrick McHenry i 20 innych jej członków chcą poznać szczegóły dot. wydania zgody na SPBD dla Prometheum. Kongresmeni kwestionują „czas i okoliczności” zatwierdzenia przez FINRA licencji SPBD dla firmy. Wskazują, że spółka “nie obsłużyła jeszcze ani jednego klienta”.

Nie jest jasne, dlaczego FINRA zdecydowała się zatwierdzić firmę bez historii operacyjnej i bez historii obsługi klientów we wszystkich otrzymanych aplikacjach

– dodali.

Członkowie komisji chcą otrzymać od urzędników z SEC i FINRA dokumenty i zapisy komunikacji dot. licencji SPBD dla Prometheum. Przekazali, że urzędy mają czas do 22 sierpnia. Do tego FINRA ma udzielić odpowiedzi na konkretne pytania związane z procedowaniem licencji dla firmy.

Powiązania z Chinami

W sprawie pojawia się też wątek powiązania spółki z Chinami. Portal Cointelegraph zapytał o to rzecznika Prometheum, który przekazał, że SEC zakończyła już dochodzenie w sprawie relacji jego firmy z Shanghai Wanxiang Blockchain i jej rzekomych powiązań z Komunistyczną Partią Chin.

O sprawie podejrzanej spółki pisaliśmy w tym miejscu.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.