SEC pozywa Bittrex i uznaje 6 tokenów za papiery wartościowe | Wiadomości | CrypS.

SEC pozywa Bittrex i uznaje 6 tokenów za papiery wartościowe

Jacek Walewski
SEC

Dzieje się to, co sugerowały wcześniej media. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podjęła działania przeciwko kolejnemu podmiotowi z rynku kryptowalut. Tym razem chodzi o giełdę Bittrex i jej byłego dyrektora generalnego.


Bittrex pod obstrzałem SEC

Były CEO William Shihara i Bittrex mają problemy. Mimo tego, że pod koniec marca br. giełda ogłosiła, że nie będzie już oferowała usług klientom w USA, nie powstrzymało to SEC. Komisja wzięła działalność platformy pod lupę. Do tego nie ograniczyła się do amerykańskiej części spółki, ale też zajęła się zagraniczną filią Bittrex, Inc., Bittrex Global GmbH.

Jakie wątpliwości w kwestii działalności firmy ma SEC? Chodzi o to, że ta działała jako giełda kryptowalut bez rejestracji w Komisji. Ponadto urzędnicy podejmują dodatkowe działania przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu za to, że pomagał on emitentom tokenów w usuwaniu z m.in. social mediów oświadczeń, które mogłyby zwrócić uwagę SEC. W komunikacie prasowym stwierdzono, że współpracował on z emitentami, „którzy chcieli udostępnić swoje aktywa kryptowalutowe na platformie Bittrex” w kwestii „usuwania z kanałów publicznych pewnych problematycznych stwierdzeń, które według Shihary skłoniłyby regulatora, takiego jak SEC, do przeanalizowania [natury] tych aktywów” i zauważeniu w nich cech papierów wartościowych.

SEC sugeruje, że tokeny to papiery wartościowe

Ponadto w dokumencie SEC wymienia, że które aktywa oferowane przez giełdę były papierami wartościowymi. W skardze wskazano OmiseGo (OMG), DASH, Algorand (ALGO), TokenCard (TKN), NAGA (NGC) i I-House Token (IHT). Ponadto Komisja zarzuca firmie, że rozpoczęła notowanie tokenów, które „uznano za mające cechy papierów wartościowych”. Chodzi o MANA i Powerledger (POWR).

Wcześniej organ regulacyjny stwierdził, że Tron (TRX) i BitTorrent (BTT) to także papiery wartościowe. Stwierdzenie to znalazło się w pozwie przeciwko Justinowi Sunowi – twórcy Tron i Fundacji Tron.

Z kolei przewodniczący SEC, Gary Gensler, w tle kontynuuje swoją krucjatę. Niedawno powiedział, że wszystkie kryptowaluty – poza BTC – to papiery wartościowe. Do tego SEC jest zdania, że zdecentralizowane giełdy (DEX) powinny podlegać tym samym regulacjom co ich scentralizowane odpowiedniki.

SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.