SEC odracza decyzję w sprawie bitcoinowego ETF od VanEck | Wiadomości | CrypS.

SEC odracza decyzję w sprawie bitcoinowego ETF od VanEck

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przesunęła termin podjęcia decyzji w sprawie wniosku firmy zarządzającej aktywami VanEck o uruchomienie funduszu giełdowego (ETF) opartego na pierwotnej kryptowalucie.


Początkowo regulator miał zakończyć swój przegląd 27 sierpnia. Zgodnie z dokumentem, nowa data to 11 października. SEC powiedział, że nie otrzymał od firmy żadnego publicznego komentarza do wniosku. W postanowieniu możemy przeczytać:

Komisja uważa za stosowne wyznaczenie dłuższego terminu na podjęcie działań w sprawie proponowanej zmiany przepisów, tak aby miała wystarczająco dużo czasu na rozważenie […] podniesionych kwestii

24 czerwca VanEck złożył dokumenty w celu uruchomienia bitcoinowego funduszu ETF spot. Poprzedni wniosek został odrzucony przez SEC w listopadzie 2021 roku.

Firma uznała, że pozytywny werdykt regulatora będzie logiczny po dopuszczeniu bitcoinowego ETFu na kontrakty futures. Podobny instrument firmy VanEck uzyskał aprobatę w październiku 2021 r. Był trzecim notowanym w USA po produktach od ProShares i Valkyrie Investments.

Grayscale vs SEC

Jeżeli chodzi o Grayscale, SEC również odrzuciła podobny wniosek. Ta jednak postanowiła pozwać komisję już godzinę po wydaniu werdyktu.

W pozwie firma Grayscale zwraca się do sądu apelacyjnego Dystryktu Kolumbii o ponowne rozpatrzenie postanowienia SEC. Firma inwestycyjna już wcześniej zapowiadała, że w przypadku odrzucenia wniosku jest gotowa do wystąpienia na drogę sądową. W tym celu Grayscale korzysta z pomocy Dona Verrilliego, byłego Radcy generalnego Stanów Zjednoczonych z czasów administraci Baracka Obamy.

Firma inwestycyjna będzie wskazywać, że SEC powinien dopuścić produkty, które są podobne do innych produktów już obecnych na rynku, w tym przypadku funduszy BTC opartych o kontrakty terminowe. Verrilli stwierdził niedawno, że zatwierdzenie przez SEC funduszy ETF opartych o kontrakty terminowe wskazuje, że rynek bazowy musi być postrzegany jako wiarygodny.

To jest miejsce, w którym zdrowy rozsądek ma naprawdę ważną rolę do odegrania. Obecnie mamy sytuację, w której SEC zatwierdza fundusze bitcoinowe oparte o kontrakty terminowe. Aby to zrobić, regulator musiał ustalić, że jest to zgodne z prawem dotyczącym papierów wartościowych, a w szczególności, że nie zachodziły przesłanki wskazujące na możliwość oszustwa i manipulacji dotyczącego produktu bazowego.

SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.