SEC może ogłosić wojnę przeciwko giełdom kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

SEC może ogłosić wojnę przeciwko giełdom kryptowalut

Michał Misiura
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, wystąpił wczoraj przed Komisją Bankową amerykańskiego Senatu, wypowiadając się na temat regulacji rynku kryptowalut. 

Szef Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zwrócił uwagę, że aktywa kryptograficzne stanowią katalizator zmian, jednak wymagają wzmocnionego nadzoru ze strony rządu. Gensler zasugerował także, że największa amerykańska giełda kryptowalut, czyli Coinbase, może łamać prawo. Wskazał, że nie jest ona giełdą papierów wartościowych, pomimo że udostępnia dziesiątki tokenów, które mogą być papierami wartościowymi. Słowa te padły na marginesie odpowiedzi do senator Elizabeth Warren, która zapytała czy klienci giełd, takich jak Coinbase, mogą ponieść szkody podczas awarii platform przy wysokim wolumenie obrotu.

Wypowiedź Genslera pojawia się w trakcie sporu pomiędzy SEC a Coinbase, w którym regulator zarzuca giełdzie nieprawidłowości związane z ofertą kryptowalutowych pożyczek. Jeżeli Komisja uzna, że wiele tokenów udostępnianych na platformie jest papierami wartościowymi, może czekać ją szereg dochodzeń i kary finansowe.

Które kryptowaluty to papiery wartościowe?

Na nieścisłości w działaniach SEC, zwracał uwagę senator Pat Toomey, który krytykował agencję, mówiąc:

Rozumiem, że pracownicy SEC będą prywatnie dostarczać informacje zwrotne i analizy, czy kryptowaluta jest papierem wartościowym. Po co utrzymywać tę analizę jako poufną? Dlaczego nie ogłosić publicznie, jakie cechy sprawiają, że kryptowaluta jest papierem wartościowym, czy nie? Po co czekać, żeby poznać opinie SEC tylko wtedy, gdy wkracza w działania egzekucyjne, w niektórych przypadkach lata po wprowadzeniu produktu na rynek? To regulowanie poprzez egzekwowanie jest niezwykle niedopuszczalna i zabije krajowe innowacje.

Gensler udzielił na to wymijającej odpowiedzi, a zapytany o przykład stablecoinów odparł, że myśli, że mogą to być papiery wartościowe. Tommey nie zgodził się z nim punktując, że w ich przypadku nie istnieje oczekiwanie zysku, które jest jednym z głównych kryteriów rozróżniających umowy inwestycyjne od papierów wartościowych.

Krypto pożyczki i staking na celowniku SEC

W rozmowie z The Block po zakończeniu spotkania Gensler powiedział, że pod amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych mogą podlegać także platformy udzielające kryptowalutowych pożyczek oraz umożliwiające staking. 

Zwracam uwagę waszym czytelnikom, że jeśli inwestujesz na scentralizowanej giełdzie lub scentralizowanej platformie pożyczkowej, nie jesteś już właścicielem swojego tokena. Przeniosłeś własność na platformę. Wszystko, co masz, to ryzyko kontrahenta. I ta platforma może powiedzieć, jak wiele z nich, damy ci 4% lub 7% zwrotu, jeśli będziesz stakował u nas swoje monety lub faktycznie przeniesiesz własność, a my, platforma, będziemy robić to za ciebie. To zawiera wszystkie oznaki tego, przed czym Kongres stara się chronić zgodnie z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych. – skomentował szef SEC.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut
reklama
reklama