SEC grozi pozwem giełdzie Coinbase | Wiadomości | CrypS.

SEC grozi pozwem giełdzie Coinbase

Redaktor: Albert Czajkowski
Coinbase bez IPO wchodzi na giełdę

Według doniesień medialnych, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zagroziła pozwem giełdzie Coinbase w związku z kryptowalutowym programem inwestycyjnym, który SEC uznaje za papier wartościowy. Prezes Coinbase Brian Armstrong w długim wątku na Twitterze poinformował o ostatnich problemach giełdy z amerykańskim regulatorem.

Armstrong wyjaśnił, że giełda kryptowalutowa zwróciła się do SEC na początku tego roku, aby poinformować organ nadzorczy o powstającym programie Coinbase Lend, który zamierza zaoferować 4% w skali roku z depozytów w USD Coin (USDC). Według Armstronga, SEC bez żadnego wyjaśnienia zdecydował, że program jest papierem wartościowym i zagroził pozwem, jeśli program zostanie uruchomiony.

We wpisie na blogu Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych Coinbase, wyraził swoją dezaprobatę wobec działań SEC, ponieważ zakwestionował twierdzenie, że pożyczanie pieniędzy może być uznane za „kontrakt inwestycyjny”. Klienci nie będą „inwestować” w program, ale raczej pożyczać USDC, które posiadają na platformie Coinbase. Grewal podkreślił, że choć klienci będą zarabiać odsetki od udziału w programie, giełda ma obowiązek wypłacać te odsetki niezależnie od szerszych działań biznesowych Coinbase.

Giełda krytykuje amerykańskiego regulatora

Przewodniczący SEC Gary Gensler regularnie nakłaniał firmy kryptowalutowe do współpracy z SEC i zachęcał do działania w ramach obowiązujących przepisów. Grewal wskazał jednak, że działania SEC wydają się sprzeczne z oświadczeniami Genslera. – SEC wielokrotnie zapraszał naszą branżę do rozmów i współpracy. Zrobiliśmy to w tym przypadku. Dziś jednak wiemy tylko tyle, że możemy bez końca wstrzymywać wprowadzenie programu Coinbase Lend na rynek lub zostać pozwani – napisał Grewal.

Grewal dodał również, że zdrowe relacje z regulatorem nie mogą polegać na podejmowaniu decyzji bez żadnego wyjaśnienia. Podkreślił, że dialog to podstawa dobrej regulacji. Grewal stwierdził, że firma wstrzyma się z uruchomieniem programu kredytowego przynajmniej do października, czekając na dalsze informacje zwrotne od SEC.

Coinbase bez IPO wchodzi na giełdęreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.