SCAM używający wizerunku Elona Muska wyłudził ponad 205 mln dolarów | Wiadomości | CrypS.

SCAM używający wizerunku Elona Muska wyłudził ponad 205 mln dolarów

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
scam ok, ale bitcoin już nie na YouTobie

Youtubowy scam wykorzystujący wizerunek Elona Muska jest nadal aktywny w sieci. Oszuści zgarnęli miliony dolarów od ludzi chcących podwoić swoje kryptowaluty. Złodzieje używają adresów Bitcoin zawierających w nazwie słowa Elon Musk, Spacex, lub Telsa.

Youtubowy SCAM wykorzystujący wizerunek Elona Muska

Cały czas rośnie liczba scamów, które wykorzystują wizerunek Elona Muska w celu wyłudzania pieniędzy. Na Youtube regularnie pojawiają się filmy w których twierdzi się, że Elon Musk rozdaje 5 000 BTC lub 10 000 BTC. Oprócz tego niektóre scamy proszą ludzi o wysłanie im Bitcoina, obiecując, że natychmiast zwrócą dwa razy więcej BTC. Złodzieje wykorzystują naiwność ludzi, używając historycznych wywiadów z Elonem oraz filmów ze startu rakiety SpaceX.

elon mask giveaway scam
Wideo z dnia 20 czerwca, które pokazuje, że Elon Musk rozdaje 5000 BTC. Oszuści twierdzą, że jeśli wyślesz im jakieś BTC, natychmiast zwrócą 2x tyle, ile wysłałeś. Adres BTC tego scamu zaczyna się od “38vTggxwp…”, jednak nektóre portfele zaczynają się od wariacji imienia Elona.

Dyrektor generalny firmy Adaptiv, Justin Lister, monitorował Bitcoiny przesyłane na adresy zawierające w nazwie frazy takie jak Elon Musk, Telsa czy Spacex. Są to portfele stworzone specjalnie do promocji youtubowych scamów. Przykładami takich adresów są “1Musk…” lub “1Elonmusk…”.

Lister wyśledził 66 adresów, które zostały zgłoszone do Bitcoinabuse.com, publicznej bazy danych portfeli Bitcoin używanych przez hakerów i przestępców. Korzystając z jego badań i danych ze strony internetowej Bitcoin Abuse, serwis informacyjny Zdnet obliczył, że scamy wyłudziły 214 BTC, co stanowi ponad 2 miliony dolarów przy obecnym kursie. Ponieważ oszuści nie korzystają tylko z adresów zawierających frazy związane z Elonem, łączna wyłudzona kwota mogła znacznie przekroczyć 2 miliony dolarów.

Nie tylko Elon Musk…

Elon Musk nie jest jedyną znaną osobą wykorzystywaną do promowania tego typu scamów. Oprócz niego są też używane wizerunki CEO Amazona – Jeffa Bezosa, założyciela Microsoftu – Billa Gatesa, byłego CEO Google – Erica Schmidta, współzałożyciela Apple – Steva Wozniaka, CEO Coinbase – Briana Armstronga, CEO Epic Games Tima Sweeneya, CEO FUBU – Daymonda Johna i Roberta Kiyosaki, autora książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”.

Wysyłanie bitcoinów na nieznajome adresy jest bardzo nierozsądne. Jeśli natkniesz się na podejrzany adres, możesz zgłosić go na stronie Bitcoinabuse.com. Witryna pozwala również sprawdzić czy dany adres został już wcześniej zgłoszony, sprawdzić historię zgłoszeń i monitorować skradzione bitcoiny.

W momencie pisania tego artykułu, Bitcoin Abuse pokazuje, że w ostatnim dniu odnotowano 115 zgłoszeń, 680 zgłoszeń w ostatnim tygodniu i 4636 zgłoszeń w ostatnim miesiącu.

Ostatnio powstała również nowa strona internetowa o nazwie Scam Alert, która została uruchomiona w piątek przez Whale Alert – twitterowy profil śledzący największe kryptowalutowe transkacje.

scam ok, ale bitcoin już nie na YouTobie

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.