Raport ONZ: Korea Płn mogła ukraść nawet 1 mld $ w aktywach kryptograficznych

Raport ONZ: Korea Płn mogła ukraść nawet 1 mld $ w aktywach kryptograficznych

Autor: Anna Sutowicz
Raport ONZ o Korei Północnej

Z rocznego raportu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że Korea Północna mogła ukraść w 2022 r. rekordową sumę kryptowalut i może wysyłać wojskowy sprzęt komunikacyjny do Rosji.


Programy nuklearne i rakietowe Korei Północnej przyspieszyły w ubiegłym roku pod rządami przywódcy Kim Dzong Una. Z rocznego raportu dla Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że Korea Północna rzekomo ukradła w 2022 r. rekordową sumę kryptowalut i może wysyłać wojskowy sprzęt komunikacyjny do Rosji – podaje Nikkei Asia.

Raport, który został wydany w środę oszacował kwotę skradzionych wirtualnych aktywów z 630 mln USD do ponad 1 mld USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku.

Kraj wykorzystywał coraz bardziej wyrafinowane cybertechniki zarówno do uzyskania dostępu do sieci cyfrowych zaangażowanych w cyberfinansowanie, jak i do kradzieży informacji o potencjalnej wartości, w tym dla swoich programów zbrojeniowych – podano w raporcie.

Badanie ONZ wskazuje, że chociaż na szacunki może mieć wpływ niedawna zmienność wartości bitcoina w USD. Jest jednak oczywiste, że kradzież wirtualnych aktywów w Korei Północnej osiągnęła rekordowy poziom w 2022 r. Z analizy wynika, że ​​hakerzy z Korei Północnej z powodzeniem atakowali zasoby cyfrowe nawet pomimo nieprzewidywalnej natury bitcoina (BTC).

Raport ONZ o Korei Pólnocnej

W raporcie wezwano równie kraje członkowskie do przyjęcia wytycznych Grupy Roboczej do spraw Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, po to by zapobiec wykorzystywaniu wirtualnych aktywów do pozyskiwania broni masowego rażenia.

Nielegalnie uzyskane aktywa wirtualne są chronione zarówno przez anonimowość blockchaina, jak i celowe zaciemnienie przejścia aktywów przez giełdy kryptowalutowe. Tymczasem nielegalny eksport węgla ze statków i import ładunków na wodach terytorialnych Korei Północnej pozostają problemem.

W raporcie stwierdza się, że ataki te są częścią trwających wysiłków Korei Północnej w celu uniknięcia sankcji gospodarczych nałożonych przez społeczność międzynarodową. Kraj jest objęty surowymi sankcjami ekonomicznymi za swój program broni jądrowej i zwrócił się do cyberataków, aby je ominąć.

Dokument zwraca także uwagę na działalność HOlyGhOst, tj. organizacji hakerskiej mającej powiązania z Koreą Północną, która przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę ataki finansowe na MŚP. Za pomocą oprogramowania ransomware organizacja rzekomo wyłudzała pieniądze od tych firm.

Korea Północna „żyje” z kradzieży kryptowalut

W ubiegłym roku Reuters, powołując się na cykliczny raport ONZ mówił, iż objęta sankcjami od 2006 roku Korea Północna, znaczną część swoich środków pozyskała w 2021 roku w drodze kradzieży aktywów cyfrowych. Powołano się także na analizy platformy Chainalysis zajmującej się siecią blockchain. Zgodnie z nimi, w 2021 r. miało miejsce minimum 7 ataków przeprowadzonych przez Koreę Północną, w wyniku których ze światowych giełd zniknęły aktywa o łącznej wartości blisko 400 mln USD.

Raport ONZ o Korei Północnej

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.