Putin potwierdził stworzenie systemu, który ma osłabić dolara. Pojawił się wątek kryptowalut i blockchaina | Wiadomości | CrypS.

Putin potwierdził stworzenie systemu, który ma osłabić dolara. Pojawił się wątek kryptowalut i blockchaina

Rosja blockchain

Nie od dziś wiadomym jest, że Rosja oraz Chiny dążą do tego, by osłabić pozycję dolara amerykańskiego na rynkach przemysłowych i tym samym jeszcze bardziej ograniczyć swoją zależność od USA. Dotychczas jednak temat wspólnego systemu rozliczeniowego od BRICS był bardziej legendą powtarzaną na różnych konferencjach, aniżeli potwierdzoną informacją. 


  • Prezydent Rosji – Vladimir Putin – oficjalnie przyznał, że państwa wchodzące w skład grupy BRICS pracują nad stworzeniem specjalnego systemu rozliczeniowego,
  • Patrząc w przód, projekt ten może odbić się pozytywnie na sytuacji rynków alternatywnych, takich jak bitcoin i pozostałe kryptowaluty. Gdy dolar zacznie tracić swoją pozycję lidera, coraz więcej inwestorów zacznie uciekać w stronę cyfrowych aktywów.

Lata panowania dolara dobiegają końca?

Stany Zjednoczone do teraz posiadają status potęgi gospodarczej, a ich narodowa waluta – dolar amerykański (USD) – jest stosowana na całym świecie do przeprowadzania rozliczeń za podstawowe dobra przemysłowe, jak chociażby ropa.

Z krajem tym jednak nie zgadza się coraz większa liczba obcych gospodarek, które dążą do tego, by jak najbardziej ograniczyć wpływ Amerykanów na ich działania oraz kwestie ekonomiczne.

Dlatego właśnie powstało BRICS, czyli specjalna grupa, na czele której stoją Rosja oraz Chiny, której celem jest zapewnienie sobie jak największej autonomii od USA.

W jej skład wchodzą takie państwa, jak Brazylia, Indie, Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska, Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Przywódcy wyżej wymienionych krajów nie ukrywają tego, że nie zamierzają polegać w nieskończoność na dolarze amerykańskim.

Powodów tego stanu rzeczy jest sporo, jak chociażby fakt, że w dalszym ciągu trzeba się liczyć ze zdaniem Waszyngtonu i być świadomym ryzyka otrzymania sankcji gospodarczych, jeśli się podpadnie Amerykanom.

Inną sprawą jest fakt, że USA się po prostu zaczynają się sypać gospodarczo, gdyż kraj ten już całkowicie wpadł w spiralę zadłużenia, z której już na pewno nie wyjdzie przez najbliższe dekady.

Nawet CEO największego banku na świecie, czyli JPMorganJamie Dimon – przyznał, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) straciła kontrolę nad łataniem dziury budżetowej i przyszłość gospodarcza Stanów jest bardzo niepewna.

Co więc szykuje ugrupowanie, które chce “pozbyć się” USA z tej planszy i zarządzać swoimi sprawami bez ich udziału?

Rosja od jakiegoś czas pracuje z Iranem nad stworzeniem własnego CBDC (Cyfrowa Waluta Banku Centralnego), o czym pisaliśmy więcej w tym miejscu.

Jest to jednak tylko jakaś część szerszego planu finansowego, którego całość składa się w powstanie “niezależnego systemu płatności”, w którym udział dolara ma być zerowy.

I właśnie przed weekendem prezydent Rosji – Vladimir Putin – ogłosił podczas konferencji SPIEF 2024 w Sankt Petersburgu, że prace nad tym rozwiązaniem trwają.

W ramach BRICS pracujemy nad kształtowaniem niezależnego systemu płatności, wolnego od nacisków politycznych, nadużyć i zewnętrznych sankcji

– mówił prezydent Rosji.

Blockchain = niezależność?

Zapowiadany system płatniczy ma być zasilany przez technologię blockchain, która stanowi podstawę funkcjonowania ekosystemu kryptowalut.

Wpisuje się to więc w narrację doniesień dot. tego, że cyfrowe aktywa są coraz bardziej doceniane przez Kreml jako rozwiązanie wymijające problemy z Zachodem.

Nieco więcej o sprawie mówił jeden z doradców Putina – Jurij Uszakow – który potwierdził, że BRICS pracuje nad projektem “w pełni cyfrowego, sprawiedliwego i opłacalnego” systemu finansowego.

Wierzymy, że stworzenie niezależnego systemu płatności BRICS to ważny cel na przyszłość, który opierałby się na najnowocześniejszych narzędziach, takich jak technologie cyfrowe i blockchain

– mówił Rosjanin.

Najważniejsze jest, aby było wygodne dla rządów, zwykłych ludzi i przedsiębiorstw, a także opłacalne i wolne od polityki. Kontynuowane będą prace nad opracowaniem. Porozumienia w sprawie rezerwy warunkowej, przede wszystkim w odniesieniu do stosowania walut innych niż dolar amerykański

– dodaje.

Rosja blockchainreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.