Przepustowość sieci Lightning Network wzrasta do 1540 BTC | Wiadomości | CrypS.

Przepustowość sieci Lightning Network wzrasta do 1540 BTC

Michał Misiura
sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów Kryptowaluty

Lightning Network, rozwiązanie skalujące dla szybkich i tanich bitcoinowych transakcji, przekroczyło kamień milowy 1500 BTC, zablokowanych w kanałach sieci.

Warstwa 2 sieci bitcoina, znana jako Lightning Network, to rozwiązanie opracowane w 2015 roku przez Josepha Poona i Thaddeusa Dryję. Umożliwia ono przesyłanie nawet groszowych kwot w BTC oraz znacząco przyśpiesza czas trwania procesu. Opłaty transakcyjne w sieci zaczynają się od 1 satoshiego (mniej niż 0.00038 USD), a środki trafiają do drugiego użytkownika już po kilku sekundach. 

Pojemność sieci lightning network bitcoin
Historyczna przepustowość sieci Lightning Network – źródło Bitcoin Visuals

Od stycznia tego roku wykorzystanie Lightning Network zaczęło zwiększać się w bardzo szybkim tempie. Przez 6 miesięcy pojemność sieci wzrosła z 1040 do dokładnie 1547 BTC, czyli o blisko 50%. Obecnie wartość bitcoinów krążących w Lightning Network to $....

Statystyki 1ML wskazują, że ilość węzłów w sieci osiągnęła poziom 21 623. Pomimo że tylko 12 080 z nich posiada aktywne kanały, wciąż jest to najwyższa liczba w historii. W całej sieci istnieje obecnie ponad 50 000 połączeń pomiędzy węzłami, na których opiera się jej działanie.

W ostatnim czasie w przestrzeni kryptowalut pojawiało się wiele informacji o rosnącej adopcji Lightning Network. Zaledwie tydzień temu w sieci pojawiły się spekulacje, wg. których rozwiązanie zostanie zintegrowane z Twitterem. Przyjmują je także kolejne znaczące giełdy kryptowalut, w ostatnim czasie OKEx.

Jak działa bitcoin Lightning Network?

Lightning Network pozwala na dokonywanie drobnych transakcji poza blockchainem bitcoina. W uproszczeniu rozwiązanie nie obciąża jego sieci głównej, ponieważ umożliwia dokonywanie płatności poprzez kanały uruchomione przez jego użytkowników.

Schodząc głębiej Lightning Network wykorzystuje smart kontrakty, które rozliczają końcowe saldo płatności i zapisują je na blockchainie. Tym samym zamiast umieszczać każdą płatność w blokach, trafiają do nich jedynie transakcje, które otwierają lub zamykają kanał.

Każdy kanał płatności to złożony adres z wieloma podpisami (multisig), w którym każdy z użytkowników uczestniczących w transakcji posiada klucz prywatny. Dzięki temu mogą oni dzielić się środkami z adresu i mieć kontrolę nad kanałem, zapobiegając możliwości szkodliwego działania jednej ze stron.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat LN, przeczytaj artykuł „Czym jest Lightning Network„.

sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów