Przełom w adopcji kryptowalut! JPMorgan stawia na tokeny depozytowe | Wiadomości | CrypS.

Przełom w adopcji kryptowalut! JPMorgan stawia na tokeny depozytowe

jpmorgan Blockchain

Bank JPMorgan ma ponoć rozwijać infrastrukturę konieczną do uruchomienia nowego tokena depozytowego, który umożliwia międzynarodowe rozliczenia pomiędzy bankami.


JPMorgan i tokeny depozytowe

Kto jest na rynku kryptowalut dostatecznie długo, pamięta, że szefostwo JPMorgan nie było zbyt przychylne bitcoinowi. CEO tej instytucji –  Jamie Dimon – sugerował nawet swego czasu, że BTC to SCAM i mówił, że zwolniłby każdego pracownika, o którym dowiedziałby się, że inwestuje w kryptowaluty.

Okazuje się jednak, że bank chętnie sięga po stojącą za kryptowalutami technologię blockchain. Jak przekazał serwis Bloomberg, gigant tworzy teraz nowe rozwiązanie, które jest oparte na łańcuchu bloków i ma służyć do realizacji transakcji transgranicznych. System nie będzie jednak dostępny, dopóki bank nie otrzyma zielonego światła od organów regulacyjnych USA.

JPMorgan – zakładając, że Bloomberg ma rację – przygotował już ponoć większą część infrastruktury, która ma służyć do obsługi nowego tokena depozytowego. Projekt w pierwszej kolejności zostanie uruchomiony dla klientów korporacyjnych w celu przyspieszenia płatności i rozliczeń. Tokeny będą emitowane na blockchainie przez instytucję w celu “reprezentowania pozycji depozytowej“.

To nie pierwsza wycieczka JPMorgana w świat zdecentralizowanych technologii. Parę lat temu na rynku pojawił się JPM Coin. To w praktyce stablecoin banku, który umożliwia klientom korporacyjnym przesyłanie dolarów i euro, ale tylko w ramach systemów JPMorgan. Nowy token depozytowy jest rozwinięciem tego pomysłu, bowiem ma pomóc w przesyłaniu środków do innych banków, ale też rozliczania transakcji dot. stokenizowanych papierów wartościowych.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Nowy token ma zostać obudowany systemami, które może i zmniejszają prywatność transakcji, ale niwelują ryzyko prania pieniędzy za pomocą tokenów. Chodzi m.in. o procedurę „Know Your Customer”, którą trzeba będzie przejść, by korzystać z tokena.

W zeszłym roku nowy token został poddany testom w ramach Project Guardian, wspólnego przedsięwzięcia międzybranżowego, którego uczestnikiem był Urząd Monetarny Singapuru.

Tokeny depozytowe przynoszą wiele potencjalnych korzyści, ale wiemy również, że organy regulacyjne powinny zachować ostrożność i staranność, zanim zostanie opracowany i zastosowany jakikolwiek nowy produkt

– przekazał Bloombergowi rzecznik JPMorgan.

Dodał, że jeżeli tylko projekt się rozwinie, “infrastruktura blockchaina [JPMorgan] będzie w stanie stosunkowo szybko wspierać uruchomienie tokenów depozytowych.”  

jpmorganreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.